Fenomen na światową skalę. Kiedyś nie rozumiałem, dlaczego tata zabiera nas na pielgrzymkę do Piekar. Dopiero kiedy osobiście doświadczyłem, że Matka Boża się mną opiekuje, poczułem, że chcę iść się z Nią spotkać – wyznał 18-letni Karol Dolibóg.
Tysiące mężczyzn wypełniły 31 maja kalwaryjskie wzgórze w Piekarach Śląskich. – To jest armia! Armia mężczyzn po-bożnych, czyli tych, którzy nie boją się stać u boku Boga. To jest armia, której boi się szatan! – komentował Grzegorz z Katowic, który do Piekar przybył po raz 20. i przyprowadził swojego brata oraz 10-letniego syna. Przybyli ze wszystkich parafii archidiecezji katowickiej, seminarium duchownego, męskich zgromadzeń zakonnych. Niektórzy z nich pielgrzymują tu regularnie od kilkudziesięciu lat. Pielgrzymom towarzyszyły słowa z Ewangelii według św. Marka: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Tegoroczna męska pielgrzymka łączy się także z dziękczynieniem diecezji katowickiej za 90 lat istnienia. W tym roku mija również 90 lat od koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Piekarskiej.
Zaginieni Lech i Marcin
Oprócz mieszkańców Górnego Śląska zjawili się także goście z dalszych stron Polski – w tym nawet pienińscy flisacy w swoich strojach – i z zagranicy. Mszy św. przewodniczył prefekt Watykańskiej Kongregacji Wiary kard. Gerhard Müller, który wygłosił homilię do pielgrzymów.
Z dalekiej Tanzanii przybył czarnoskóry biskup Michael George Mabuga Msonganzila z diecezji Musoma, gdzie od 40 lat, jako misjonarz Fidei Donum, posługuje ksiądz archidiecezji katowickiej Edward Gorczaty. – Biskupie Michale, księże Edwardzie, wasza tu obecność przypomina nam, że Kościół jest misyjny i że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za dzieło głoszenia Ewangelii – powiedział metropolita katowicki. Z diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie przyjechał delegat tamtejszego biskupa ks. Tomasz Nadbereżny. Z Republiki Środkowoafrykańskiej do Piekar dotarł bp Tadeusz Kusy. Jak co roku był obecny Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, oraz biskupi z diecezji gliwickiej, opolskiej, bielsko-żywieckiej, częstochowskiej. Wśród pielgrzymów są także górnicy ciężko poszkodowani w ubiegłorocznej tragedii na kopalni „Wesoła”, którzy po długim leczeniu powoli wracają do zdrowia. Metropolita katowicki w ich imieniu podziękował ratownikom górniczym, którzy ich ocalili, oraz siemianowickim lekarzom walczącym o ich życie. Wspomniał także o trwającej akcji ratowniczej na kopalni „Wujek” Ruch Śląsk. – Trwa tam zmaganie o odnalezienie dwóch górników: Lecha i Marcina.
Szukajmy prymatu ducha!
Tegoroczny kaznodzieja kard. Gerhard Müller w homilii podkreślił, że każdy ochrzczony ma być prawdziwym świadkiem Boga, który jest Miłością. – Dziś trzeba z odwagą wyznawać wiarę w Boga w Trójcy Świętej Jedynego i potwierdzać swoją przynależność do Kościoła. Jak bardzo dzisiejszy świat potrzebuje tego świadectwa ze strony chrześcijan! – mówił. – Człowiek niejednokrotnie stwarza sobie różnego rodzaju „cielce ze złota”; rzeczywistości, które zajmują miejsce Boga w jego życiu. Niejednokrotnie człowiek – pełen bólu i rozdarcia wewnętrznego, pełen zagubienia i problemów – będzie ulegał różnym podszeptom „tego świata” i będzie szedł w kierunku złudnych miraży. Nikt i nic jednak nie jest w stanie obdarzyć człowieka miłością równą z tą, którą ukazał Bóg, który jest Miłością – zaznaczał. – Szukajmy prymatu ducha! Przecież Bóg jest! Bóg daje nam siebie! Bóg wyznacza jasne zadania! Bóg wreszcie tyle razy daje nam dowody swej miłości! Szef Watykańskiej Kongregacji Wiary wygłosił homilię i przewodniczył Eucharystii w języku polskim. – Tajemnica Trójcy Świętej to wielka tajemnica miłości. Bóg zawsze kocha! Zawsze kocha! – powtarzał kard. Gerhard Müller.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).