Kapituła nagrody "Człowiek Pojednania", której przewodniczy abp Sławoj Leszek Głódź , ma charakter ekumeniczny i międzyreligijny, a tworzą ją przedstawiciele trzech wyznań chrześcijańskich, judaizmu i islamu.
Nagroda "Człowiek pojednania" jest adresowana do osób, które - jak stwierdza jej statut – "reprezentując różne środowiska, cieszą się szacunkiem ponad podziałami i kierują się szlachetnymi zasadami ogólnie akceptowanymi przez chrześcijan, żydów i muzułmanów".
Uroczystość rozpoczęła się ekumeniczną modlitwą przy kościele św. Mikołaja w Łęgowie, którą poprowadzili wspólnie abp Głódź i bp Marcin Hinz z Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Wiernym tego Kościoła jest też prof. Jerzy Buzek.
Po odebraniu dyplomu od członków Kapituły oraz statuetki z rąk dzieci z Łęgowa w strojach kaszubskich, wzruszony prof. Buzek pokreślił, że „warto jest żyć w zgodzie z systemem wartości, który budowany jest w Europie od 2000 lat, a wyrasta z pnia judeochrześcijańskiego”. Przyznał też, że „warto mieć w życiu marzenia i warto jest je realizować”.
Choć ukraińska młodzież częściej uczestniczy w pogrzebach niż weselach swoich rówieśników...
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).