Intensywne przygotowania do ŚDM

Szkolenia wolontariuszy, scenariusze przyjęcia pielgrzymów w parafiach, projekty ewangelizacyjne, a nade wszystko nadzieja na duchowe przeżycie spotkania z papieżem Franciszkiem, ale i promocję Polski i Małopolski – w całej Polsce trwają intensywne przygotowania do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

W tym celu komitet nawiązał ścisłą współpracę z powołanym w marcu br. rządowym zespołem ds. przygotowania przyszłorocznej wizyty papieża Franciszka oraz wsparcia organizacji Światowych Dni Młodzieży. Przewodniczy mu Jacek Cichocki, szef kancelarii premiera. W jego skład wchodzą także ministrowie Andrzej Halicki (MAiC), Teresa Piotrowska (MSW) i Grzegorz Schetyna (MSZ) oraz Rafał Baniak, wiceminister skarbu państwa.

Zadaniem zespołu jest opracowanie planu przygotowania i zabezpieczenia papieskiej wizyty. Ma on koordynować działania służb i organów administracji rządowej oraz sprawować nadzór nad ich realizacją. Będzie też czuwać nad pracami samorządów i wszelkich innych podmiotów administracji państwowej zaangażowanych w przygotowanie i przebieg wizyty Franciszka w Polsce z okazji ŚDM.

Strony rządowa i kościelna powołały w ramach zespołu dwie grupy robocze składające się z przedstawicieli rządu i Episkopatu. Pierwsza z nich pod przewodnictwem wojewody małopolskiego Jerzego Millera pracuje nad kwestiami bezpieczeństwa, finansów, zabezpieczenia medycznego, logistyki i transportu. Druga pod przewodnictwem Rafała Baniaka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu, koordynować ma sprawy związane z obsługą medialną, promocją oraz ułatwieniami wizowymi dla pielgrzymów.

Zdaniem Jerzego Millera w okresie ŚDM spodziewanych jest w Krakowie 2-2,5 mln młodych z całego świata, w tym 1 mln z Polski. Według rządowych prognoz gwałtowny napływ młodzieży do Polski rozpocznie się w niedzielę 24 lipca, gdy przyjedzie ok. 100 tys. pielgrzymów. Ale już następnego dnia ma ich być 500 tys., a we wtorek 26 lipca, w dniu oficjalnej inauguracji ŚDM – 700 tys. Kolejna fala kilkuset tysięcy młodych napłynie w dniu przybycia papieża – 28 lipca. Ostatnia, znowu kilkusettysięczna grupa, dojedzie w ostatnie dni ŚDM 30 i 31 lipca. Obecnie zapewnionych jest około pół miliona miejsc noclegowych, ale potrzeba więcej. Uzupełnienia wymagają środki transportu, zarówno tabor Kolei Małopolskich, jak i komunikacja miejska.

Grupy pielgrzymów przybywające drogą lotniczą powinny kierować się na lotnisko w Balicach, które jest dobrze przy-gotowane do obsłużenia całego zapowiadanego ruchu. Na przyjęcie dodatkowej liczby pociągów przygotowany jest też krakowski dworzec PKP. Dlatego Jerzy Miller zaapelował, aby pielgrzymi z Polski (oraz zagraniczni, którzy wcześniej zatrzymają się w diecezjach) przybywali głównie pociągami, gdyż wjazd autokarami do miasta będzie bardzo utrudniony. Podobnie nie należy przyjeżdżać prywatnymi samochodami, gdyż niezmiernie trudno będzie znaleźć miejsce parkingowe.

Zdaniem Millera znacznego wzmocnienia wymaga sieć telefonii komórkowej, gdyż podstawowym instrumentem komunikacji dla każdego pielgrzyma, wolontariusza czy dziennikarza będzie smartfon i dostępna za jego pomocą aplikacja. Za jej pomocą pielgrzymi będą poruszać się po mieście, komunikować między sobą czy słuchać tłumaczeń uroczystości. Niezbędne jest więc stworzenie takich aplikacji, które posłużą wszystkim uczestnikom ŚDM.

MSZ – jak poinformował szefujący zespołowi ds. mediów, promocji i wiz Rafał Baniak z Ministerstwa Skarbu – zadecydował o zwolnieniu z opłat wizowych oficjalnie zarejestrowanych uczestników ŚDM.

Organizacja obsługi medialnej ŚDM powierzona została Polskiej Agencji Prasowej wraz z Katolicką Agencją Informacyjną. W najbliższych tygodniach ma być wypracowany ostateczny projekt tejże obsługi, w której znaczny udział mają także TVP oraz Polskie Radio. TVP będzie realizatorem transmisji z wydarzeń ŚDM i jako jedyna udostępniać będzie obraz z uroczystości innym (polskim i zagranicznym) stacjom TV. Za udostępnianie transmisji audio z ŚDM odpowiedzialne będzie Polskie Radio. KAI i PAP odpowiadać mają za akredytację dziennikarzy z całego świata oraz organizację pracy centrów prasowych tak w Krakowie, jak i w innych ewentualnych miejscach pobytu papieża Franciszka.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11