Intensywne przygotowania do ŚDM

Szkolenia wolontariuszy, scenariusze przyjęcia pielgrzymów w parafiach, projekty ewangelizacyjne, a nade wszystko nadzieja na duchowe przeżycie spotkania z papieżem Franciszkiem, ale i promocję Polski i Małopolski – w całej Polsce trwają intensywne przygotowania do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Krzyż i ikona Matki Bożej obecne będą podczas wszystkich wydarzeń centralnych, następnie powędrują do innych miejsc, a w końcu trafią do kraju, który gościć będzie kolejne Światowe Dni Młodzieży.
Drugim zadaniem Warszawy jest czuwanie nad ogólnopolskim projektem „Bilet dla brata”. Polega on na zbiórce środków, z których sfinansowany zostanie przyjazd na ŚDM młodzieży ze Wschodu. – Chcemy, aby przyjechało 300 tys. ludzi. Jest już kilka grup deklarujących adopcję pielgrzymów, czyli zbierających środki na przyjazd konkretnej grupy młodzieży – np. parafianie z warszawskiego Bemowa zbierają pieniądze dla Białorusinów – poinformowała KAI Diana Golec z KBO w Warszawie.

Trzecim zadaniem stolicy jest informowanie mediów o stanie przygotowań do ŚDM we wszystkich diecezjach, czyli do Dni w Diecezjach. Chodzi o tydzień poprzedzający centralne wydarzenia w Krakowie.

Wiele diecezji jest już bardzo zaawansowanych. Zaczęły w nich działać centra ŚDM. Dzięki współpracy z instytucjami miejskimi i samorządowymi powstają programy pobytu zagranicznych pielgrzymów. Ważnym czynnikiem jest zdobyte wcześniej doświadczenie organizatorów, np. wypracowane w przeszłości bardzo dobre zasady prowadzenia wolontariatu. W Warszawie są za niego odpowiedzialne osoby, które mają za sobą współpracę z wolontariuszami Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wielu kapłanów i wolontariuszy było już kilkakrotnie na ŚDM i wiedzą, czego się spodziewać. Oprócz zajęć dla wolontariuszy, liderów czy animatorów prowadzone są też szkolenia medialne. W kilku diecezjach młodzież ma już swoje audycje radiowe oraz pisze do lokalnej prasy na temat ŚDM.

Współpraca kościelno-państwowa

Podstawowe założenia współpracy w przygotowaniach do ŚDM na szczeblu lokalnym (krakowskim i małopolskim) wyznaczył list intencyjny podpisany przez archidiecezję krakowską oraz władze Krakowa i województwa małopolskiego. Wszystkie trzy podmioty zadeklarowały tam „wspólną wolę organizacji tego wielkiego święta młodych ludzi z całego świata”.

List był zapowiedzią zawarcia stosownych porozumień i umów, obejmujących współdziałanie w obszarach logi-styki, promocji oraz finansów. Trójstronne porozumienie stało się wstępem do przyjęcia wspólnej strategii działania, w tym m.in. zaangażowania urzędów i podmiotów im podległych.

Wszystkie strony uznały przyznanie organizacji ŚDM Krakowowi za ogromne wyróżnienie. Poza przeżyciami duchowymi to wydarzenie będzie szansą na pokazanie Krakowa i Małopolski jako nowoczesnego i dynamicznie rozwijającego się regionu. Zdaniem marszałka województwa Marka Sowy promocja regionu w czasie ŚDM da efekt w postaci powrotów uczestników wydarzenia do Krakowa.

Z okazji Światowych Dni Młodzieży przybędzie do Polski papież Franciszek. Wiadomo jednak, że w przyszłym roku odbędą się również obchody 1050. rocznicy chrztu Polski, dlatego Ojciec Święty został zaproszony przez Konferencję Episkopatu Polski do złożenia wizyty w naszym kraju także z tej okazji. Wówczas mógłby odwiedzić również Poznań i Gniezno. Na trasie proponowanej przez polski Episkopat jest także Warszawa oraz narodowe sanktuarium na Jasnej Górze. Zaproszenia do złożenia wizyty w Polsce przez Ojca Świętego zostały wystosowane także przez prezydenta i premiera RP podczas ich pobytu w Watykanie.

Przygotowanie całej pielgrzymki papieża Franciszka do Polski jest zadaniem powołanego w listopadzie ub.r. Komitetu Organizacyjnego ds. Wizyty Ojca Świętego w Polsce. Przewodniczy mu sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. Jego zdaniem nie można zbyt szybko spodziewać się odpowiedzi Stolicy Apostolskiej. Zazwyczaj informacja o ostatecznej trasie zaakceptowanej przez papieża przekazywana jest pół roku przed wizytą. Niezależnie od tego konieczne było rozpoczęcie przygotowań i współpracy w tym zakresie z władzami centralnymi i samorządowymi wszystkich miast, w których byłby spodziewany papież Franciszek.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11