Szkolenia wolontariuszy, scenariusze przyjęcia pielgrzymów w parafiach, projekty ewangelizacyjne, a nade wszystko nadzieja na duchowe przeżycie spotkania z papieżem Franciszkiem, ale i promocję Polski i Małopolski – w całej Polsce trwają intensywne przygotowania do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Jednym z takich projektów jest „Wolontariat PLUS”, który opiera się na trzech filarach – odnajdywaniu misji swojego życia, odczytywaniu potrzeb drugiego człowieka oraz działaniu w grupie. – Poprzez systematyczną pracę, najpierw nad sobą, a później w grupach nad projektami związanymi z ŚDM, chcemy przygotować koordynatorów grup wolontariuszy, tak aby usprawnić komunikację i funkcjonowanie wszystkich wolontariuszy – wyjaśniają członkowie Departamentu Wolontariatu.
Innym projektem jest „Młody Ambasador ŚDM”, w ramach którego szkolone są osoby będące świadkami pracy w parafii, Komitecie Organizacyjnym czy we własnej wspólnocie. Poruszeni prośbą papieża Franciszka z Rio de Janeiro („Idźcie z odwagą, aby służyć”) młodzi ludzie odwiedzają parafie i szkoły, spotykają się z rówieśnikami, aby opowiedzieć im o ŚDM. Dają przy tym świadectwo uczestnictwa w poprzednich ŚDM, a także opowiadają o przygotowaniach do spotkania w Krakowie. Celem projektu jest nie tylko informowanie, ale i zachęcanie do zaangażowania się w wydarzenia 2016 r. A nade wszystko do „bycia blisko Chrystusa”.
Projekt „Mamy dla ŚDM” ma z kolei pokazać, że każdy – nawet zapracowana mama – może zaangażować się w przygotowania. Św. Jan Paweł II jest bowiem nie tylko inicjatorem ŚDM i ich patronem, lecz także patronem rodzin, które wspierał nie tylko podczas swojego pontyfikatu. Zaangażowanie mam może przybrać rozmaitą formę, odpowiadającą ich wykształceniu i doświadczeniu. Przewidziane jest też uczestnictwo w spotkaniach o Janie Pawle II, czytanie jego tekstów na temat życia i rodziny oraz dawanie świadectwa odnalezienia powołania do małżeństwa.
– Tymczasem zachęcamy wszystkich, aby angażowali się w przygotowania – w swojej parafii, dekanacie, diecezji, grupie czy wspólnocie, w Komitecie Organizacyjnym w Krakowie czy gdziekolwiek, gdzie mogą jako gospodarze dołożyć swoją cegiełkę. „Każdy, kto ma silne pragnienie pomocy w tworzeniu tego dzieła, z pewnością znajdzie swoje miejsce tak, jak każdy ma swoje miejsce w Kościele” – zachęcają członkowie Departamentu Wolontariatu ŚDM w Krakowie.
Katechezy
Sekcja katechez odpowiada za wyznaczenie punktów katechez dla ponad 300 tys. pielgrzymów, którzy będą uczestniczyć w spotkaniach w ok. 300 punktach katechetycznych. Obecnie wyznaczonych jest 310 miejsc dla 250 tys. pielgrzymów. Są to miejsca kościelne, znajdujące się w pobliżu miejsca zamieszkania pielgrzymów w diecezji krakowskiej, części diecezji katowickiej, tarnowskiej oraz kieleckiej. Pozostały jeszcze do wykorzystania stadiony, boiska i place, które na miarę potrzeb będą służyły biskupom głoszącym katechezy.
Wprowadzą oni – w różnych językach – pielgrzymów w przesłanie błogosławieństwa „Błogosławieni miłosierni, albo-wiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7), wybranego przez Ojca Świętego na temat XXXI Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Katechezy odbędą się na terenie całego miasta, zarówno w kościołach, jak i w innych miejscach, dobranych tak, by zapewnić wszystkim młodym wzięcie w nich udziału.
Kapłani przygotują młodzież do zrozumienia sensu sakramentu pokuty i pojednania. Wszystkie katechezy będą zwieńczone celebracjami eucharystycznymi. W fazie przygotowania technicznego pozostaje program „katechezy w drodze”, czyli pielgrzymki młodych do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz sanktuarium św. Jana Pawła II w Borku Fałęckim.
Zadania logistyczne
Za kwestie związane z zakwaterowaniem i pobytem pielgrzymów w trakcie centralnych wydarzeń w Krakowie odpowiedzialna jest Sekcja Logistyczna.
Opracowano już plan zakwaterowania uczestników ŚDM w czterech strefach (I – Kraków, II – Kraków-region, III – wybrane dekanaty diecezji tarnowskiej, IV – wybrane dekanaty archidiecezji katowickiej i diecezji kieleckiej). Szczegółowe decyzje w tym sektorze podejmowane są we współpracy z jednostkami miejskimi, gminnymi i wojewódzkimi. W pracach biorą udział przedstawiciele 50 dekanatów ze wspomnianych diecezji. W dekanatach przy każdej parafii powoła-no komitety parafialne odpowiedzialne za przygotowanie się do przyjęcia grup pielgrzymów.
Zadania logistyczne rozdzielone zostały między odpowiednie zespoły.
Zespół ds. zakwaterowania w jednostkach edukacyjnych jest odpowiedzialny za współpracę z ok. 200 szkołami na terenie Krakowa, które podczas ŚDM będą udostępnione jako miejsca noclegowe. Do instytucji w innych gminach na terenach stref zakwaterowania został wysłany list z prośbą o udostępnienie tamtejszych budynków szkolnych.
Podczas ostatnich wizyt duszpasterskich w parafiach krakowskich rozdawane były deklaracje przyjęcia pielgrzymów do domów prywatnych. Za przygotowanie takiej bazy kwaterunkowej także odpowiedzialny jest osobny zespół.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.