Powrót do korzeni

Franciszek: Także dziś Duch Święty zstępuje na każdego z nas.

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego pozwala nam przeżyć na nowo początki Kościoła - przypomniał papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Regina Caeli” na placu św. Piotra w Watykanie. Wskazał, że był to „«chrzest Kościoła», który rozpoczął swoje pielgrzymowanie w dziejach, kierowany mocą Ducha Świętego.

Pierwsza wspólnota chrześcijańska, dotychczas skoncentrowana na sobie samej, zaczęła od tej pory „mówić do tłumów pochodzących z różnych środowisk o wielkich dziełach Bożych, to znaczy o zmartwychwstaniu Jezusa, który został ukrzyżowany”, a „każdy z obecnych słyszał uczniów mówiących w jego własnym języku”. - Kościół rodzi się jako powszechny, jeden i katolicki, z jasną, ale otwartą tożsamością, która obejmuje cały świat, bez wyjątku - stwierdził Franciszek. Dodał, że przed nikim Kościół nie zamyka drzwi, nawet przed największym grzesznikiem, bo jest matką.

Zesłanie Ducha Świętego było więc „początkiem nowego okresu świadectwa i braterstwa”. - Podobnie jak w dniu Pięćdziesiątnicy, także i dziś Duch Święty zstępuje nieustannie na Kościół i na każdego z nas, abyśmy wyszli z naszej przeciętności, naszego zamknięcia i abyśmy przekazywali całemu światu miłosierną miłość Pana. To jest nasza misja! Także nam zostały dane w darze „język” Ewangelii i „ogień” Ducha Świętego, abyśmy głosząc Jezusa zmartwychwstałego, żywego i obecnego pośród nas, rozpalali serca ludów przybliżając je do Niego, drogi, prawdy i życia - przekonywał papież.

Wezwał macierzyńskiego wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny, „która była obecna jako Matka pośród uczniów w Wieczerniku, aby Duch Święty obficie zstępował na Kościół naszych czasów, napełnił serca wszystkich wiernych i zapalił w nich ogień swojej miłości”.

Po odmówieniu modlitwy „Regina Caeli” Franciszek wyznał, że „z żywym niepokojem i bólem w sercu” stale śledzi sytuację uchodźców w Zatoce Bengalskiej i na Morzu Andamańskim. - Pragnę wyrazić uznanie dla wysiłków podejmowanych przez te państwa, które wyraziły gotowość przyjęcia tych ludzi, którzy stoją w obliczu wielkiego cierpienia i niebezpieczeństwa. Zachęcam wspólnotę międzynarodową, by zapewniła im niezbędną pomoc humanitarną - powiedział Ojciec Święty.

Wezwał też do modlitwy za ofiary I wojny światowej w setną rocznicę przystąpienia do niej Włoch.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11