Chile: episkopat o narodowej godności

„Z niepokojem zauważamy utratę zaufania w relacjach społecznych i sprawowaniu władzy: w polityce, biznesie, szkole czy uniwersytetach” – piszą biskupi w dokumencie.

Reklama

Rada Stała Konferencji Episkopatu Chile opublikowała specjalną deklarację o kryzysie zaufania, którym dotknięty jest kraj. Nosi ona tytuł „Koegzystencja w Chile: wyzwania etyczne i szacunek dla naszej godności”. „Z niepokojem zauważamy utratę zaufania w relacjach społecznych i sprawowaniu władzy: w polityce, biznesie, szkole czy uniwersytetach” – piszą biskupi w dokumencie. Stawiają sobie między innymi pytanie o przyczyny aktualnego kryzysu w relacjach społecznych i osłabienia więzi spajających naród.

„Widzimy oznaki kryzysu, w którym nie uznaje się, że godność człowieka jest kamieniem węgielnym wszelkiego współistnienia – podkreślają chilijscy biskupi. – Nadszedł czas na głęboką refleksję zarówno na poziomie osobistym, jak też instytucjonalnym”. To z kolei powinno prowadzić do przebaczenia i naprawy wyrządzonego zła. „Jako Chilijczycy mamy prawo tak do prawdy, jak i sprawiedliwości. Ale musimy także mieć zdolność wybaczenia, co nie jest równoznaczne z bezkarnością” – czytamy w dokumencie. Rada Stała episkopatu sugeruje, że jedną z możliwości przezwyciężenia kryzysu jest oczywiście zmiana tych form instytucjonalnych, które doprowadziły do nadużyć i które dziś są powszechnie potępiane. Trzeba przypominać, że siła władzy polega na służeniu innym, a nie na wykorzystywaniu jej dla własnych celów, co powoduje poważne szkody. „Przyszedł czas, by wyzbyć się bałwochwalstwa pieniędzy i korupcji, dowartościować działalność polityczną i tych, którzy mają ją prowadzić. Trzeba uznać wkład tak wielu pracowników i przedsiębiorców, postępować drogą uczciwą, pełną szacunku i życzliwości, na co zasługujemy. W końcu [przyszedł czas] na poprawienie naszych błędów i wspólne umacnianie ducha Chile” – pisze episkopat tego kraju.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7