W maryjnym sanktuarium narodowym w Aparecidzie sprawowano w niedzielę uroczystą Mszę "posłania" jubileuszowej kopii figurki czczonej tam Patronki Brazylii do sanktuarium w Fatimie.
Eucharystii przy głównym ołtarzu bazyliki przewodniczył kard. Raymundo Damasceno Assis. On też stanął na czele 400-osobowej delegacji biskupów, księży i osób świeckich, która w poniedziałek 11 maja udała się z kopią figurki do Fatimy na uroczystą intronizację Matki Bożej z Aparecidy we wtorek 12 maja. W ramach trzyletnich przygotowań do obchodów 300-lecia wyłowienia figurki jej wierne kopie nawiedzają poszczególne brazylijskie diecezje.
Ten brazylijski akt religijny celebrowany w Fatimie był transmitowany bezpośrednio przez tutejsze katolickie stacje telewizyjne. Jest to jeden z punktów przygotowawczych do duchowego przeżywania, za dwa lata, jubileuszu 300 lat, jakie upłyną od wyłowienia figurki Matki Bożej przez trzech rybaków w rzece Paraiba do Sul. Od tamtego pamiętnego 1717 r. katolicki naród brazylijski czci Maryję Niepokalaną jako swoją Orędowniczkę, Patronkę i Królową, nazywając Ją Aparecidą, czyli „pojawiającą się, ukazującą się”. W 2017 r. odbędą się będą wspólne uroczystości w sanktuariach w Fatimie i w Aparecidzie dla uczczenia stulecia maryjnych objawień fatimskich oraz 300-lecia kultu Patronki Brazylii.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.