Biskup Szwecji: Polka, która chce pozostać anonimowa, przekazała milion koron na ten cel.
Kościół zostanie wybudowany w Södertälje, na południe od Sztokholmu. W ciągu ostatnich lat powstało tam kilka dużych wspólnot chrześcijańskich, w których znalazło schronienie wielu chrześcijan z Bliskiego Wschodu, głównie z Iraku i Syrii.
– Jedną z największych wspólnot katolickich w Södertälje tworzą katolicy z Iraku, należący do Chaldejskiego Kościoła Katolickiego. – powiedział w rozmowie z gosc.pl biskup katolicki Szwecji, Anders Arborelius OCD.
W Södertälje mieszka ok. 1000 chaldejskich rodzin.
– Kościół w Mosulu, gdzie zostałam ochrzczona, przejęło Państwo Islamskie – mówi mieszkająca w Szwecji od kilku lat Valentina. – Tutaj nie muszę się już bać. Mogę w spokoju wychowywać moje dzieci na chrześcijan. Valentina podkreśla, że tak jak nasiona potrzebują żyznej ziemi, żeby rosnąć, tak samo imigranci i ich dzieci potrzebują kościoła, gdzie będą mogli wzmacniać swoją wiarę.
Do tej pory wielu katolików z Kościoła Chaldejskiego modliło się w Södertälje w byłym kościele protestanckim. Kościół ten jest jednak zbyt mały, a do tego wymaga remontu, dlatego diecezja sztokholmska zdecydowała się, że chce pomóc katolikom z Iraku.
Projekt katolickiego kościoła rytu chaldejskiego, który ma powstać w Södertälje – Mamy nadzieję, że kościół, który wybudujemy i poświęcimy Maryi, stanie się centrum pielgrzymkowym dla katolików z rejonu sztokholmskiego – zaznaczył bp Anders Arborelius OCD. – Chcemy, żeby było to miejsce ekumeniczne, które będzie jednoczyć katolików, prawosławnych i protestantów.
Mimo iż Szwecja nadal jest jednym z najbardziej zsekularyzowanych państw w Europie, liczba katolików, konwertytów oraz imigrantów, ciągle rośnie.
– Ten nowy kościół może stać się znakiem nadziei dla wielu chrześcijan, którzy z powodu prześladowań musieli wyjechać z Iraku, a teraz rozpoczynają nowe życie w Szwecji. Mamy nadzieję, że obecność tego miejsca przyczyni się do tego, że przekażą oni wiarę swoim dzieciom – powiedział biskup.
Budowa kościoła ruszy wiosną 2016 r. Obecnie zbierane są fundusze na ten cel. Jak na razie największa kwota pochodzi od Polki, która przekazała na ten cel milion szwedzkich koron. Kobieta chce pozostać anonimowa.
Więcej informacji nt. tego, jak wesprzeć budowę kościoła znajduje się na stronie www.kkc-jmk.org w zakładce „English”.
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.