Ku beatyfikacji włoskich małżonków i laotańskich męczenników

Piękno chrześcijańskiego małżeństwa, o którym mówił Papież na dzisiejszej audiencji ogólnej, znalazło też odbicie w życiu niektórych z kandydatów do chwały ołtarzy.

Dwojga z nich dotyczą dekrety, do których promulgowania Franciszek upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych, przyjmując wczoraj na audiencji prywatnej jej prefekta kard. Angelo Amato. Są to Sergio i Domenica Bernardini, wieśniacy spod Modeny w północnych Włoszech zmarli kolejno w 1966 i 1971 r. Przez ponad pół wieku (52 lata) pożycia małżeńskiego wychowali dziesięcioro dzieci, z których ośmioro wybrało drogę życia zakonnego. Jedno z nich, kapucyn, to późniejszy arcybiskup Smyrny w Turcji. Mimo skromnej emerytury wdowa Bernardini pomagała finansowo klerykowi z Nigerii, który został tam później biskupem i był przewodniczącym episkopatu tego afrykańskiego kraju.

Ojciec Święty zatwierdził też głosowanie sesji zwyczajnej kardynałów i biskupów należących do wspomnianej dykasterii, opowiadające się za kanonizacją hiszpańskiego franciszkanina bł. Junipera Serry. Był on w XVIII wieku ewangelizatorem południowych terenów dzisiejszych Stanów Zjednoczonych, założycielem wielu tamtejszych miast, w tym San Francisco.

Pozostałe dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych dotyczą odpowiednio:

- cudów przypisywanych wstawiennictwu dwojga błogosławionych, włoskiego księdza założyciela żeńskiego zgromadzenia zakonnego i hiszpańskiej zakonnicy, oraz jednego sługi Bożego, włoskiego księdza z XVIII wieku;

- męczeństwa włoskiego misjonarza oblata i laotańskiego świeckiego katechisty, dokonanego w 1960 r. w Laosie przez komunistyczne Pathet Lao

- oraz heroiczności cnót jeszcze pięciu sług Bożych, w tym XIX-wiecznego biskupa z Urugwaju, chorwackiego franciszkanina o. Ante Antića, zmarłego w 1965 r. w Zagrzebiu w komunistycznej Jugosławii, dwóch Włoszek założycielek żeńskich zgromadzeń zakonnych i hiszpańskiej kapucynki.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11