Zakonnice uhonorowane przez króla Hiszpanii

Zgromadzenie Sióstr Adoratorek Niewolnic Najświętszego Sakramentu i Miłości otrzymało 13 kwietnia w Madrycie Nagrodę Praw Człowieka Króla Hiszpanii. Uhonorowano je za pracę na rzecz kobiet – ofiar handlu żywym towarem i przemocy. W uroczystości wręczenia nagrody wzięli udział król Hiszpanii Filip VI, Obrońca Ludu [hiszpański odpowiednik rzecznika praw obywatelskich – KAI] – Soledad Becerril i rektor stołecznego Uniwersytetu Alcalá de Henares prof. Fernando Galván.

„Dziękuję, zwłaszcza w imieniu «ich», licznych młodych kobiet, a nawet dziewcząt, które po bolesnym doświadczeniu wykorzystywania, po długim procesie przyjęcia ich i wyzwolenia żyją dziś zintegrowane ze społeczeństwem” – powiedziała, odbierając wyróżnienie, przełożona generalna tej wspólnoty zakonnej s. Teresa Valenzuela Alborno. Podkreśliła, że kobiety te później często same działają na rzecz poprawy sytuacji w rodzinach i w swoim otoczeniu. „Są to mężne niewiasty, odważne bojowniczki, które codziennie uczą nas oporu, wytrzymałości, zdolności odzyskiwania sił, pokładania nadziei w możliwościach swoich i naszych jako całego społeczeństwa” – stwierdziła s. Teresa.

Z kolei przełożona prowincjalna zgromadzenia w Hiszpanii s. Margarita Navío Sánchez przypomniała, że „aby rozwijać naszą działalność niezbędna jest współpraca i codzienna praca w sieci zarówno z instytucjami publicznymi, jak i z organizacjami społecznymi”. Dotyczy to wszystkich instytucji, łącznie z siłami zbrojnymi i porządku publicznego, z władzami podatkowymi i z Urzędem Obrońcy Ludu.

Wręczając nagrodę król Filip VI ze swej strony zachęcił do "twardej i stanowczej" walki z różnymi formami handlu ludźmi i przemocy, których ofiarami pada wiele kobiet, zwłaszcza młodych, na całym świecie. „Jest to nowe zniewolenie”, którego „wymiar ponadnarodowy stanowi wyzwanie, z którym musimy walczyć” – dodał monarcha. Wyraził wielkie uznanie zakonnicom, których działalność nazwał „wspaniałym przykładem siły zmiany, która zakłada zaangażowanie”.

Zauważył, że głos sióstr w obronie praw człowieka jest „głosem wielu kobiet pozbawionych go”. „Wszyscy pragniemy, aby głos ten nie zamilkł, aby trafiał do licznych uszu, rozbrzmiewał w sumieniach i docierał tam, gdzie jest konieczny, aby coraz bardziej poprawiać rzeczywistość osób najbardziej narażonych i najsłabszych” – podkreślił Filip VI.

W tym roku Nagroda Praw Człowieka Króla Hiszpanii została wręczona po raz szósty. Ustanowili ją wspólnie Obrońca Ludu i rektor Uniwersytetu Alcalá de Henares w Madrycie w 2002. Ma ona charakter międzynarodowy i jest przyznawana raz na dwa lata. Po raz pierwszy nagrodę tę wręczono 24 stycznia 2005 brazylijskiemu Duszpasterstwu Dzieci Ulicy, działającemu przy tamtejszym episkopacie. Każdorazowo zgłaszanych jest co najmniej kilkanaście kandydatur z różnych krajów języka hiszpańskiego i portugalskiego – tegoroczne laureatki są pierwszymi zdobywczyniami tej narody z Hiszpanii.

Zgromadzenie Sióstr Adoratorek Najświętszego Sakramentu i Miłości powstało w Madrycie w 1856 w celu „wyzwalania i integrowania osobistego, wspierania i przywracania społeczeństwu kobiet – ofiar różnych form zniewolenia, a także ujawniania i krytycznej analizy tej rzeczywistości”. Zakonnice działają za pośrednictwem programów o charakterze społecznym, skierowanych do „kobiet w trudnej sytuacji, zajmujących się prostytucją, ofiar handlu i przemocy w rodzinie, młodych samotnych matek, kobiet uzależnionych od narkotyków, skazanych i nieletnich”. Siostry prowadzą obecnie 420 projektów w 23 krajach Europy, Azji i Ameryki Łacińskiej i tylko w ub.r. pomagały 8 tys. kobiet na całym świecie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9