Raport końcowy z wizytacji amerykańskich zakonnic otrzymała watykańska Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego – poinformowała m. Mary Clare Millea, której Stolica Apostolska powierzyła przed trzema laty przeprowadzenie wizytacji.
„Pomimo, iż istnieją w życiu zakonnic pewne problemy wymagające pomocy i uwagi, to jednak jego trwałą rzeczywistością jest wierność, radość i nadzieja” – stwierdziła wizytatorka w wypowiedzi dla amerykańskiej agencji CNA. Powodem zarządzenia w styczniu 2009 r. wizytacji apostolskiej była zapaść życia konsekrowanego w Stanach Zjednoczonych oraz dramatyczny brak powołań.
Na przykład w roku 2010 w 84 proc. zgromadzeń żeńskich ani jedna siostra nie złożyła ślubów wieczystych. Niektórym amerykańskim zakonnicom zarzucano też odstępstwo od nauczania Kościoła zarówno w kwestiach moralnych, jak i dogmatycznych. Wyrażano także wątpliwości co do polityki finansowej niektórych zgromadzeń, które wobec kryzysu powołań zbyt łatwo pozbywały się swych instytucji i infrastruktury.
Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego nie określiła jeszcze daty, kiedy ogłosi swoje własne wnioski z raportu. Zdaniem m. Millei wizytacja wzbudziła szerokie zainteresowanie, które spowodowało docenienie roli zakonnic w Kościele i społeczeństwie a także ożywienie dialogu między różnymi zgromadzeniami obecnymi w USA.
Agencja CNA przypomina jednak, że nie wszystkie zgromadzenia współpracowały z przeprowadzającymi wizytację i nie przekazały żądanych informacji. Jak stwierdziła jednak m. Millea trzyletni okres wizytacji był dla niej czasem wymagającym ale jednocześnie odnawiającym energię, przypominającym o istotnej roli zakonów w życiu amerykańskiego Kościoła.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).