Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia

Papież podczas pierwszych nieszporów niedzieli Bożego Miłosierdzia przekazał bullę „Misericordiae vultus”.

Reklama

Ojciec Święty, w towarzystwie kardynałów, przeszedł do atrium bazyliki watykańskiej, gdzie przed Drzwiami Świętymi przekazał bullę czterem kardynałom archiprezbitrom papieskich bazylik Wiecznego Miasta: kardynałowi Angelo Comastriemu, archiprezbiterowi bazyliki świętego Piotra; kardynałowi Agostino Valliniemu, archiprezbiterowi bazyliki św. Jana na Lateranie; kardynałowi Jamesowi Michaelowi Harveyowi, archiprezbiterowi bazyliki świętego Pawła za Murami oraz kardynałowi Santos Abril y Castelló, archiprezbiterowi bazyliki Santa Maria Maggiore.

Papież przypomniał w bulli, że od 8 grudnia bieżącego roku do 20 listopada 2016 trwać będzie Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Z Jubileuszem Miłosierdzia związany będzie także odpust, wskazujący, iż Boże przebaczenie naszych grzechów nie zna granic. Franciszek zwrócił też uwagę, że miłosierdzie Boże jest tematem łączącym chrześcijan z wyznawcami judaizmu i islamu.

"L'Osservatore Romano" nazywa ten dokument syntezą chrześcijańskiego nauczania na temat Bożego miłosierdzia. Redaktor naczelny pisma Giovanni Maria Vian podkreśla że papież zdecydował się ogłosić Rok Święty związany z tym przymiotem Boga, w 50 lat po zakończeniu Soboru Watykańskiego II. - Oto zatem czas sprzyjający powrotowi do tego, co istotne, i przemienieniu każdej wspólnoty chrześcijańskiej w "oazę miłosierdzia", przez przezwyciężenie obojętności, dzieła miłosierdzia co do ciała i duszy, odkrywanie piękna spowiedzi i zmianę życia, otwarcie na spotkanie z kobietami i mężczyznami wyznającymi inne religie. Jak pielgrzymi w drodze do celu, do którego każdy, być może nieświadomie, zmierza. Bez lęku przed "niespodziankami Boga" - napisał w komentarzu włoski dziennikarz.

- Ojcowie zgromadzeni na soborze silnie odczuwali, jakby prawdziwe tchnienie Ducha Świętego, potrzebę mówienia o Bogu ludziom swoich czasów w sposób bardziej zrozumiały. Po zburzeniu murów, które nazbyt długo zamknęły Kościół w uprzywilejowanej twierdzy nadszedł czas, aby głosić Ewangelię w nowy sposób – wskazuje papież w dokumencie, nawiązując do ostatniego soboru.Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia obchodzony będzie nie tylko w Rzymie, ale również we wszystkich innych diecezjach świata. Drzwi Święte zostaną otwarte przez papieża w bazylice watykańskiej 8 grudnia br., a w następną niedzielę we wszystkich Kościołach partykularnych. Kolejną nowością jest to, że Ojciec Święty pozwolił, aby można było otworzyć Drzwi Święte w sanktuariach, gdzie wielu pielgrzymów udaje się na modlitwę.

Franciszek przypomina naukę św. Jana XXIII, który mówił o „lekarstwie miłosierdzia” i bł. Pawła VI, który utożsamiał duchowość Soboru Watykańskiego II z Miłosiernym Samarytaninem. Podkreśla niezwykłą aktualność nauczania św. Jana Pawła II, zawartą zwłaszcza w encyklice „Dives in misericordia” i zaleca powrót do jego tekstów.

W Wielkim Poście 2016 roku przewidziano wysłanie „misjonarzy miłosierdzia”. Będą nimi kapłani, którym udzielona będzie władza rozgrzeszenia także z grzechów zastrzeżonych Stolicy Apostolskiej. Poprzez tę inicjatywę papież pragnie bardziej konkretnie podkreślić swoją troskę duszpasterską. Równocześnie Ojciec Święty prosi, aby w diecezjach zorganizowano misje ludowe, tak aby wspomniani misjonarze byli „głosicielami radości przebaczenia”.

Ojciec Święty zaznaczył, że jego wezwanie do nawrócenia skierowane jest szczególnie do osób, które są daleko od łaski Bożej z powodu swego stylu życia. - Myślę zwłaszcza o mężczyznach i kobietach, którzy należą do jakiejś grupy przestępczej, jakakolwiek by ona nie była. Dla waszego dobra proszę was, byście zmienili swoje życie. Proszę was o to w imię Syna Bożego, który choć zwalczał grzech, nigdy nie odrzucił jakiegokolwiek grzesznika … Niech ta sama zachęta dotrze również do zwolenników czy wspólników w korupcji" - apeluował papież.

Franciszek otwarcie wymienił korupcję, która jak mówił nie pozwala patrzeć z nadzieją w przyszłość, ponieważ ze swą arogancją i chciwością niszczy plany słabych i miażdży ubogich". Nazywa korupcję złem, "które czai się w codziennych gestach, aby szerzyć się następnie w skandalach publicznych".

W imieniu wszystkich biskupów świata papieską bullę otrzymali: prefekt Kongregacji ds. Biskupów, kardynał Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów kardynał Fernando Filoni oraz prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, kardynał Leonardo Sandri. W imieniu Kościoła w Azji bullę przyjął urodzony w Hong Kongu,abp Savio Hon Tai-Fai, będący obecnie sekretarzem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

Kontynent afrykański reprezentował pochodzący z Beninu bp Barthélemy Adoukonou, który jest sekretarzem Papieskiej Rady ds. Kultury. Natomiast Kościoły wschodnie ks. prał. Khaled Ayad Bishay z Kościoła obrządku koptyjskiego w Egipcie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama