Parlament Europejski: debata o radykalizmie religijnym

W Parlamencie Europejskim odbyła się konferencja poświęcona wzrostowi radykalizmu religijnego. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele trzech religii monoteistycznych.

Rozmawiali oni z szefem  Parlamentu Europejskiego, z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej i z europarlamentarzystami, jak przeciwdziałać wzrostowi radykalizmu religijnego. Wskazano na znaczenie dialogu oraz poszanowania godności człowieka i wolności religijnej.

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego poseł Elmar Brok stwierdził, że we współczesnym świecie religia jest często używana jako pretekst  w działaniach fundamentalistów i ekstremistów politycznych. Nie ma pokoju na świecie, jeśli nie będzie go między religiami.

Prawosławny metropolita Francji przedstawił statystyki, według których 70% Europejczyków żyje w przestrzeni, gdzie dochodzi do naruszania wolności religijnej. Główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni przypomniał, że Europa to środowisko współistnienia różnych modeli życia i wyznawania różnych religii, a to należy do podstawowych praw, które stanowią fundament naszego kontynentu. Z wielkim zainteresowaniem zostało przyjęte wystąpienie imama Francji Hassena Chalgoumi, który nawoływał, aby chronić większość przed ekstremizmem mniejszości. Dziś trzeba zyskiwać serca młodych ludzi, którzy przeżywają kryzys wartości. W wielu krajach jako emigranci nie mają oni poczucia przynależności państwowej, żyjąc w pustce egzystencjalnej. Imam zwrócił uwagę, że obecnie 60% tych młodych ludzi w poszukiwaniu autorytetów przez internet rekrutuje się w szeregi Państwa Islamskiego. Europa musi dać tym ludziom wartości, które wypełnią ich pustkę egzystencjalną w konsumpcyjnym świecie – wzywał imam.

„Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz ocenił tę konferencję jako jedną z najważniejszych, jakie miały w nim ostatnio miejsce. Według niego powinna się ona przekształcić w stałą platformę działań parlamentarnych. Dialog międzyreligijny to jeden z priorytetów, jakie stawia sobie dziś parlament, a jego punktem wyjścia jest szacunek dla każdego człowieka i jego godności” – podsumowuje obrady eurodeputowany Jan Olbrycht.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11