W Parlamencie Europejskim odbyła się konferencja poświęcona wzrostowi radykalizmu religijnego. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele trzech religii monoteistycznych.
Rozmawiali oni z szefem Parlamentu Europejskiego, z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej i z europarlamentarzystami, jak przeciwdziałać wzrostowi radykalizmu religijnego. Wskazano na znaczenie dialogu oraz poszanowania godności człowieka i wolności religijnej.
Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego poseł Elmar Brok stwierdził, że we współczesnym świecie religia jest często używana jako pretekst w działaniach fundamentalistów i ekstremistów politycznych. Nie ma pokoju na świecie, jeśli nie będzie go między religiami.
Prawosławny metropolita Francji przedstawił statystyki, według których 70% Europejczyków żyje w przestrzeni, gdzie dochodzi do naruszania wolności religijnej. Główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni przypomniał, że Europa to środowisko współistnienia różnych modeli życia i wyznawania różnych religii, a to należy do podstawowych praw, które stanowią fundament naszego kontynentu. Z wielkim zainteresowaniem zostało przyjęte wystąpienie imama Francji Hassena Chalgoumi, który nawoływał, aby chronić większość przed ekstremizmem mniejszości. Dziś trzeba zyskiwać serca młodych ludzi, którzy przeżywają kryzys wartości. W wielu krajach jako emigranci nie mają oni poczucia przynależności państwowej, żyjąc w pustce egzystencjalnej. Imam zwrócił uwagę, że obecnie 60% tych młodych ludzi w poszukiwaniu autorytetów przez internet rekrutuje się w szeregi Państwa Islamskiego. Europa musi dać tym ludziom wartości, które wypełnią ich pustkę egzystencjalną w konsumpcyjnym świecie – wzywał imam.
„Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz ocenił tę konferencję jako jedną z najważniejszych, jakie miały w nim ostatnio miejsce. Według niego powinna się ona przekształcić w stałą platformę działań parlamentarnych. Dialog międzyreligijny to jeden z priorytetów, jakie stawia sobie dziś parlament, a jego punktem wyjścia jest szacunek dla każdego człowieka i jego godności” – podsumowuje obrady eurodeputowany Jan Olbrycht.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).