Na specjalnej audiencji Ojciec Święty przyjął prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa. Polityk ten odwiedził też watykański Sekretariat Stanu.
Jak poinformowało następnie Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, „wyrażono zadowolenie z rozwoju dwustronnych stosunków. W szczególności skupiono się na kwestiach związanych z życiem wspólnoty katolickiej w tym kraju oraz na pewnych inicjatywach kulturalnych, podkreślając wartość we współczesnym świecie dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego dla umożliwienia pokoju” – czytamy w komunikacie. Gdy chodzi o tematy międzynarodowe, „wskazano na wagę negocjacji w rozwiązywaniu konfliktów oraz doniosłość edukacji dla tworzenia warunków pokojowego współistnienia narodów i odmiennych grup religijnych”.
Warto zauważyć, że azerbejdżańskiemu przywódcy towarzyszyła jego żona Mehriban Alijewa, która sama jest aktywna w polityce oraz działalności społecznej i kulturalnej. W Rzymie zaprezentowała pierwsze Igrzyska Europejskie, które mają się odbyć w czerwcu w Baku z udziałem sześciu tysięcy sportowców z 49 krajów Starego Kontynentu. Pierwsza dama Azerbejdżanu spotkała się także z przewodniczącym Papieskiej Rady Kultury kard. Gianfranco Ravasim. Rozmawiano o realizacji wspólnych projektów kulturalnych. Strona azerbejdżańska jest zainteresowana m.in. wsparciem renowacji rzymskich katakumb oraz konserwacji i digitalizacji manuskryptów z Biblioteki Watykańskiej.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Było to jedno z pierwszych zadań, które postawił sobie Karol Wojtyła po przybyciu do Watykanu.
MEN stoi na stanowisku, że postanowienie TK nie wywołuje skutków prawnych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.