Centralnym tematem sesji niemieckiego episkopatu było zbliżające się jesienne zgromadzenie zwyczajnego Synodu Biskupów o rodzinie.
Niemieccy biskupi wezwali polityków do większego zaangażowania na rzecz uchodźców z Bliskiego Wschodu. Zdaniem hierarchów szczególnej uwagi wymaga obecnie katastrofalna sytuacja chrześcijan w tym rejonie. Biskupi wyraźnie bronili też azylu kościelnego. Jego prawnego zakazania domagali się ostatnio niektórzy niemieccy politycy. Apel do polityków został wystosowany w Hildesheim podczas wiosennej sesji plenarnej, która dziś dobiegła końca.
Ponadto niemieccy biskupi powołali do życia „Katolicką nagrodę przeciwko ksenofobii i rasizmowi”. Dotowana kwotą 10 tys. euro nagroda ma pomóc w promowaniu postawy otwartości wobec uchodźców, obcych, migrantów i ludzi o innym kolorze skóry.
Centralnym tematem sesji było jednak zbliżające się jesienne zgromadzenie zwyczajnego Synodu Biskupów o rodzinie. Episkopat Niemiec wybrał trzech delegatów, którzy w Rzymie przedstawią sytuację swojego kraju. Są nimi: przewodniczący episkopatu kard. Reinhard Marx, przewodniczący komisji ds. małżeństwa i rodziny bp Heiner Koch i przewodniczący komisji duszpasterstwa bp Franz-Josef Bode. Delegaci zapowiedzieli, że w najbliższych tygodniach opracują wspólne stanowisko niemieckiego episkopatu dotyczące problemów duszpasterstwa rodzin i prześlą je do Watykanu. Na razie zdania są podzielone.
Bp Koch zaapelował, by Synodu o rodzinie nie redukować do pytania o Komunię dla rozwiedzionych, lecz by rozpocząć głęboką debatę teologiczną. Natomiast bp Bode i kard. Marx podkreślali naglącą potrzebę wyjścia naprzeciw takim osobom. Słowa kard. Marxa wywołały w mediach lekką konsternację, kiedy stwierdził: „Nie jesteśmy filią Rzymu. Każdy episkopat odpowiedzialny jest za duszpasterstwo we własnym kręgu kulturowym. Nie możemy czekać, aż Synod powie, jak mamy ukształtować nasze duszpasterstwo rodzinne”. Kard. Marx zaznaczył, że temat rodzin ściśle łączy się z sakramentem pojednania, ale pytany przez dziennikarzy nie doprecyzował, czy i jak episkopat chce wśród wiernych ożywić praktykę spowiedzi.
Podsumowując wiosenną sesję plenarną przewodniczący niemieckiego episkopatu dodał, że za rok wszystkie diecezje w Niemczech przedstawią obszerne sprawozdania finansowe.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.