Powiedz mi, jaka jest twoja miłość

Podczas Mszy św. w łomżyńskiej katedrze po raz pierwszy w diecezji wykonano hymn Światowych Dni Młodzieży 2016.

Reklama

„Powiedz mi, jaka jest twoja miłość, a powiem ci, kim jesteś" – te słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w 1983 podczas spotkania z młodzieżą przypomniał bp Henryk Tomasik podczas Mszy św. otwierającej XII Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży w Łomży.

W swojej homilii przewodniczący Rady Episkopatu ds. duszpasterstwa podkreślił, że pełne otwarcie się na miłość Bożą stanowi najważniejsze duchowe przygotowanie i sedno Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2016 roku w Polsce.

Słowom tym przysłuchiwali się m.in. biskup łomżyński Janusz Stepnowski, biskup senior Stanisław Stefanek – członek Papieskiej Rady ds. Rodziny, wielki promotor ruchów prorodzinnych i marszów w obronie życia oraz biskupi i odpowiedzialni za zbliżające się Światowe Dni Młodzieży 2016 – wśród nich ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Biura Krajowego ŚDM.

Bp Tomasik podkreślił również, że przyjazd do Polski milionów młodych ludzi będzie sprawdzianem wiary i witalności Kościoła. - Każdy z nas powinien śmiało dawać świadectwo Ewangelii i otworzyć się na dary Ducha Świętego, który z pewnością będzie działał - przekonywał kaznodzieja. „To piękne, gdy młodzi ewangelizują młodych" – zaznaczył i życzył tego całemu Kościołowi.

Podczas Mszy św. w łomżyńskiej katedrze po raz pierwszy w diecezji wykonano hymn Światowych Dni Młodzieży 2016.

Po Mszy uczestnicy XII Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży spotkali się w sali widowiskowej Centrum Kultury w Łomży, gdzie w radosnej i przepełnionej młodzieńczym zapałem atmosferze zaprezentowali się przedstawiciele poszczególnych diecezji, wraz z biblijnymi nazwami, które przybrały sobie diecezjalne centra przygotowań do ŚDM w Krakowie. Wieczorne spotkanie poprowadziła Dorota Abdemoula i Jakub Sobecki.

Jednym z najważniejszych punktów pierwszego dnia Forum były sprawozdania i świadectwa z przygotowań do Światowych Dni Młodzieży 2016. Dzielili się nimi młodzi nie tylko z polskich diecezji, ale też ze wspólnot międzynarodowych i grup działających na wschodzie Europy. Owacje na stojąco otrzymali goście z Białorusi. Ich nagranie wideo wywołało radość i entuzjazm, dało też do myślenia organizatorom ŚDM 2016, którzy nie przypuszczali, że młodzi Białorusini są gotowi przyjechać do Krakowa choćby na osiołku.

Uznanie zdobyła również kilkuosobowa grupa z Kazachstanu. Poświęcili dwie doby, aby przyjechać do Łomży. Bezsenność nie dała po sobie znać na twarzach jednego z kazachskich małżeństw, które publicznie podziękowało członkom krakowskiego Komitetu Centralnego Światowych Dni Młodzieży za zatwierdzenie grupowej modlitwy różańcowej jako formy duchowych przygotowań do ŚDM 2016. Okazało się, że pobożność kazachska oparta jest właśnie na tej modlitwie. Młodzi wytłumaczyli, że różaniec w Kazachstanie należy do publicznych form spędzania czasu. Odmawia się go nawet podczas spotkań towarzyskich, bez skrępowania. Takich właśnie świadków wiary z Kazachstanu przyjedzie do Krakowa za rok blisko trzystu.

Dziś uczestnicy Forum będą rozmawiali o kwestii „nawrócenia pastoralnego" oraz o tym, jak przekazywać wiarę młodemu pokoleniu i apostołować w kontekście ŚDM.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7