Papieskie spotkanie z pielgrzymami przybyłymi z Indii

W bazylice watykańskiej Papież spotkał się z hinduskimi pielgrzymami, licznie przybyłymi do Rzymu na wczorajsze kanonizacje dwojga ich rodaków. Byli to głównie wierni Kościoła malabarskiego, rozwiniętego najbardziej w stanie Kerala na południu Indii, bo nowi indyjscy święci należeli do tego właśnie obrządku.

„Korzystam z okazji, by wyrazić wdzięczność Kościołowi w Indiach, by podziękować Kościołowi w Kerali za całą jego moc apostolską, za świadectwo wiary, jakie dajecie – powiedział Franciszek. – Serdeczne dzięki! Kontynuujcie w ten sposób! Kerala to ziemia bardzo żyzna, gdy chodzi o powołania do życia konsekrowanego i do kapłaństwa. Idźcie tak dalej, oddziałując swoim świadectwem”.

Wśród uczestników spotkania Papież pozdrowił szczególnie arcybiskupów większych stojących na czele obu indyjskich obrządków wschodnich, syromalabarskiego i syromalankarskiego, mianowicie kardynałów George’a Alencherry’ego i Baseliosa Cleemisa Thottunkala. Przypomniał, że ten ostatni, 55-letni, jest obecnie najmłodszy z całego Kolegium Kardynalskiego. Nawiązał następnie do postaci nowych indyjskich świętych: 

„Ojciec Cyriak Eliasz Chavara i siostra Eufrazja Eluvathingal, zakonnica z założonego przez niego zgromadzenia żeńskiego, przypominają każdemu z nas, że miłość Boga jest źródłem, celem i podporą każdej świętości. Natomiast miłość bliźniego to najbardziej przejrzysty przejaw miłości do Pana. Rzeczywiście, ojciec Cyriak Eliasz Chavara był zakonnikiem czynnym i kontemplacyjnym, który wspaniałomyślnie oddał swe życie Kościołowi syromalabarskiemu, kierując się w działaniu hasłem «uświęcania siebie i zbawienia innych». Natomiast siostra Eufrazja żyła w głębokim zjednoczeniu z Bogiem, a w ten sposób jej święte życie było przykładem i zachętą dla ludzi, którzy nazywali ją «matką modlącą się». To przykład dla zakonnic, aby były siostrami modlącymi się! Drodzy bracia i siostry, niech ci nowi święci pomogą wam cenić sobie ich lekcję ewangelicznego życia. Idźcie ich śladem! Naśladujcie szczególnie ich miłość do Jezusa w Eucharystii i do Kościoła, aby postępować zawsze drogą świętości” – powiedział Franciszek.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6