Od 1 stycznia przyszłego roku w Rosji obowiązywać będzie nowe prawo dla imigrantów. Każda osoba przybyła z zagranicy, ubiegająca się o pracę w Rosji, będzie musiała zdać egzamin z ortografii języka rosyjskiego i historii. Migranci będą mogli przygotowywać się do egzaminu w ośrodkach prawosławnych.
Na rosyjskich wyższych uczelniach zorganizowano już 400 ośrodków przygotowujących migrantów, którzy starają się o pozwolenie na pracę w Rosji, oraz egzaminujących ich wiedzę i umiejętności. Przewodniczący synodalnego Wydziału ds. Kontaktów Kościoła ze Społeczeństwem protojerej Wsiewołod Czaplin powiedział, że takie ośrodki będą mogły istnieć przy parafiach lub innych instytucjach prawosławnych. Przygotowujący się i zdający egzamin będą musieli wnieść opłatę. Ks. Czaplin stwierdził, że Kościół uzyska w ten sposób wpływ na proces, jak się wyraził, „ uspołecznienia migrantów”. Dodał, że w ramach programu „Oświata: adaptacja językowa i kulturowa migrantów” w kilku diecezjach prawosławnych, w których najwięcej migrantów stara się o pracę, już funkcjonują ośrodki prowadzące dla nich kursy przygotowawcze.
Protojerej Czaplin powołał się na przykład jego zdaniem „szanujących się wspólnot religijnych”, takich Kościołów, jak rzymskokatolicki i protestanckie, które w krajach Europy Zachodniej prowadzą zajęcia uspołeczniające dla migrantów. Nie powiedział jednak konkretnie, jakie to są kraje.
Młodzi są najszybciej laicyzującą się grupą społeczną w Polsce.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
28 grudnia Kościół obchodzi święto dzieci betlejemskich pomordowanych na rozkaz Heroda.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.