Na ostatnim Synodzie rosyjskiego prawosławia postanowiono włączyć do spisu świętych wspominanych w liturgii tych, którzy byli kanonizowani w Kościele zachodnim do roku 1053, którzy „trwali wiernie przy wyznawaniu wiary prawosławnej”.
Na ostatnim Synodzie rosyjskiego prawosławia postanowiono włączyć do spisu świętych wspominanych w liturgii tych, którzy byli kanonizowani w Kościele zachodnim do roku 1053. Chodzi o ostatni rok przed podziałem chrześcijan Wschodu i Zachodu na prawosławnych i katolików.
Sekretarz Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego ks. Stefan Igumnow podkreślił, że do spisu liturgicznego zostali włączeni tylko ci święci Kościoła zachodniego, którzy nie prowadzili polemik przeciwko Kościołowi i obrządkowi wschodniemu oraz, jak się wyraził ks. Igumnow, „trwali wiernie przy wyznawaniu wiary prawosławnej”. Między innymi zaliczył do nich świętych Ambrożego z Mediolanu, Patryka, Ireneusza z Lyonu, Klemensa Rzymskiego i Jana Kasjana. Podstawą włączenia zachodnich świętych do spisu liturgicznego rosyjskiego prawosławia była cześć oddawana im przez wiernych diecezji prawosławnych znajdujących się w Europie Zachodniej. Ks. Stefan Igumnow stwierdził, że decyzja Synodu powinna przypomnieć wyznawcom rosyjskiego prawosławia o jedności chrześcijańskiego Zachodu i Wschodu jako jednego Kościoła Chrystusowego do roku 1054.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.