Na zaproszenie arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka tegoroczne spotkanie biskupów katolickich Kościołów wschodnich z Europy odbędzie się w dniach 23-26 października w Brzuchowicach koło Lwowa, w ramach obchodów 25. rocznicy odrodzenia Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK).
14 hierarchów z naszego kontynentu będzie dyskutować o roli i misji swych Kościołów przede wszystkim w ruchu ekumenicznym, a także w społeczeństwach europejskich.
24 października egzarcha apostolski dla katolików obrządku bizantyńskiego w Grecji bp Dimitrios Salachas wygłosi referat pt. "Misja i rola Wschodnich Kościołów Katolickich w dialogu ekumenicznym: przeszkoda czy szansa na zjednoczenie”.
Bp Virgil Bercea, ordynariusz diecezji Oradea Mare w Rumunii podejmie temat „Stosunek wschodnich Kościołów Katolickich do państwa” a bp Borys Gudziak, egzarcha dla ukraińskich katolików obrządku bizantyjskiego we Francji, podzieli się refleksją na temat roli Kościołów w społeczeństwie ukraińskim od legalizacji UKGK do ostatniej "rewolucji godności" na Majdanie w Kijowie.
Uczestnicy spotkania odwiedzą 25 października Ukraiński Uniwersytet Katolicki i spotkają się z burmistrzem Lwowa Andrijem Sadowym.
Tego samego dnia o godz. 17.00 w Operze Lwowskiej odbędzie się uroczysta ceremonia z okazji 25. rocznicy ponownej legalizacji Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie, połączona z wręczeniem nagrody im. bł. Emiliana Kowcza - męczennika Majdanka i z oficjalnym rozpoczęciem obchodów Roku Metropolity Andrzeja Szeptyckiego.
Organizatorem spotkania jest Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Swój udział w nim zapowiedzieli też m.in. sekretarz Kongregacji dla Kościołów Wschodnich abp Cyril Vasiľ i zastępca sekretarza generalnego CCEE ks. Michel Remery.
Spotkania katolickich biskupów wschodnich z naszego kontynentu mają już wieloletniądycję. W ubiegłym roku odbyło się ono w dniach 17-20 października w Koszycach.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.