O pielgrzymowaniu młodzieży, teście, jaki czeka polską gościnność, i programie na najbliższe miesiące z ks. Arturem Pytlem, koordynatorem przygotowań do Światowych Dni Młodzieży rozmawia Klaudia Cwołek.
Nastawiacie się na przyjmowanie młodzieży do rodzin, a nie schronisk czy sal szkolnych?
Chciałbym, żeby w naszej diecezji wszyscy mieszkali w rodzinach. Grupy zagraniczne też pytają, czy jest taka szansa, ponieważ (zwłaszcza Europejczycy) słyszeli o polskiej gościnności i wręcz chcą być wtedy członkami naszych rodzin. Dni w diecezji to jest taki czas, kiedy człowiek staje się domownikiem danego kraju. To jest możliwość poznania kultury, sztuki, rodzimych klimatów i tradycji od dołu. W Krakowie uczestnicy ŚDM będą już pielgrzymami i trochę turystami, u nas mogą być domownikami.
To dla nas będzie też test, czy rzeczywiście jesteśmy gościnni.
Tu czeka nas duża praca, żeby przekonać nas do otwarcia. Są miejscowości w naszej diecezji, na przykład Tworóg i Boronów, które już słyną z gościnności, bo przyjmują co roku pielgrzymów idących na Jasną Górę. A podczas ŚDM będzie to odbywać się na wielką skalę i nie na jedną noc, ale przynajmniej pięć dni, a może i dłużej. Bo może się zdarzyć tak, że w związku z chęcią zwiedzenia przy okazji jakichś miejsc w okolicy grupa przyjedzie dzień lub dwa wcześniej, a grupy z innych kontynentów, uzależnione od pvołączeń lotniczych, też przyjadą wcześniej. W São Paulo w Brazylii byliśmy osiem dni, mimo że w programie było tylko pięć. Dlatego na taką opcję też trzeba się przygotować. Chciałbym jednak podkreślić, że podczas ŚDM nie patrzyliśmy na to, co się je i gdzie śpi, ale kogo się spotyka. W pamięci i sercu zostają ludzie i to jest największy skarb, który zyskują goście i gospodarze, którzy przez ŚDM doświadczają Kościoła powszechnego. A wszyscy mają okazję zweryfikować wyobrażenia i złamać stereotypy, które rodzą mnóstwo niepotrzebnych uprzedzeń.•
Kalendarium przygotowań do ŚDM
Od 18 do 31 stycznia – peregrynacja krzyża ŚDM i ikony Salus Populi Romani w diecezji gliwickiej. Zima 2014/2015 – informowanie diecezjan podczas kolędy o możliwości przyjmowania młodzieży. Przez cały rok 2015 i pierwszą połowę 2016 przygotowania organizacyjne i duchowe. Od 20 do 25 lipca 2016 r. – pobyt młodzieży w diecezji gliwickiej. Od 26 do 31 lipca 2016 r. – spotkanie w Krakowie.
Czytaj też: www.krakow2016.com, www.www.sdm.org.pl.
Kontakt do ks. Artura Pytla: tel. 509 399 583, e-mail: centrum@ddmgliwice.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.