Lekarstwo, które odtruje ducha

Od 3 do 5 października w Łagiewnikach potrwa 4. Międzynarodowy Kongres Apostołów Bożego Miłosierdzia.

Reklama

Data kongresu, organizowanego przez Sanktuarium Bożego Miłosierdzia we współpracy ze Zgromadzeniem Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i założoną w 2011 r. Akademią Bożego Miłosierdzia, nie jest przypadkowa.

5 października przypada bowiem rocznica śmierci pierwszej Apostołki Bożego Miłosierdzia, a spotkanie apostołów XXI wieku będzie swoistym triduum przed uroczystościami, jakie każdego roku odbywają się wtedy w krakowskich Łagiewnikach.

- Święta siostra Faustyna spędziła tu ostatnie lata swego życia, znajduje się tu także jej grób. Tu w końcu święty Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu Miłosierdzia, a iskra zapaliła cały świat. Łagiewniki stały się miejscem, które przyciąga i daje natchnienie ludziom, którzy rozpoznali w sobie wezwanie do apostolstwa. Kongresy Apostołów Bożego Miłosierdzia są tego owocem, a w tym roku spotkanie będzie również dziękczynieniem za kanonizację ojca świętego i to w łączności z papieżem Franciszkiem, który od początku swego pontyfikatu wzywa do głoszenia orędzia o Bożym Miłosierdziu - mówi bp Jan Zając, kustosz łagiewnickiego sanktuarium, i zaprasza do włączenia się w to trzydniowe święto.

- Kult Bożego Miłosierdzia w Krakowie rozwija się bardzo mocno i promieniuje do najdalszych zakątków świata. Św. Jan Paweł II pozostawił nam zadanie - abyśmy pomagali każdemu, kto chce się włączyć w głoszenie orędzie o Bożym Miłosierdziu. Kongres to nasza odpowiedź na tę prośbę. Spotkanie czcicieli Bożego Miłosierdzia z całego świata jest okazją do wymiany myśli, doświadczeń, umocnienia wiary. Podczas tych trzech dni nie zabraknie Słowa, świadectwa i modlitwy - zapewnia z kolei ks. prof. Jan Machniak, rektor Akademii Bożego Miłosierdzia.

Pierwszy dzień kongresu poświęcony będzie odkrywaniu dróg - od św. Faustyny, przez św. Jana Pawła II, aż do papieża Franciszka, do źródeł Bożego Miłosierdzia, które jest lekarstwem dla ducha człowieka, zatrutego przez współczesny świat.

Drugiego dnia uczestnicy będą zastanawiać się, w jaki sposób należy przekazywać światu orędzie o Bożym Miłosierdziu, wykorzystując do tego m.in. media. Trzeci dzień kongresu będzie natomiast przypomnieniem o konieczności zawierzania świata, narodów, miast, parafii i samego siebie Bożemu Miłosierdziu - nadziei dla ludzkości.

- Pierwszy Międzynarodowy Kongres Apostołów Bożego Miłosierdzia odbył się w Łagiewnikach w 1996 r., wzięli w nim udział uczestnicy z 16 krajów. W 2003 r. podczas drugiego kongresu przyjechali apostołowie z 33 krajów, podobnie było w 2008 r. W tym roku zapisy wciąż trwają, ale na pewno będą w Krakowie apostołowie z ponad 20 krajów świata, m.in. z Ameryki Południowej (Urugwaj), Afryki (Kamerun), Stanów Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii, Włoch, Francji, Niemiec, Czech, Słowacji, Rosji, Rumunii, Islandii - opowiada s. Elżbieta Siepak, rzecznik prasowy Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Jako ciekawostkę podaje informacje, że 5 października, we wspomnienie św. s. Faustyny, "Dzienniczek" ukaże się w języku białoruskim, a niedawno został również wydany w Rwandzie.

Warto dodać, że w najbliższą niedzielę, 28 października, iskra Bożego Miłosierdzia zapłonie w wielu miastach Polski i świata.

Podczas tegorocznej akcji "Koronka na ulicach miast" modlić się będziemy szczególnie w intencji pokoju na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie oraz w intencji prześladowanych chrześcijan.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7