„Chavezie nasz, który jesteś w niebie...” - tak zaczyna się modlitwa do zmarłego przywódcy Wenezueli, będąca parodią modlitwy „Ojcze nasz”.
Przedstawiono ją na zakończenie spotkania nt. projektu systemu formacji socjalistycznej z udziałem delegatów rządzącej Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli, jakie odbyły się 2 września w Caracas.
„Chavezie nasz, który jesteś w niebie, na ziemi, w morzu i w nas, delegatach, święć się imię twoje. Przyjdź do nas dziedzictwo twoje, abyśmy zanieśli je ludziom tutaj i wszędzie. Twe światło daj nam dzisiaj, aby nas prowadziło każdego dnia. Nie wódź nas na pokuszenie kapitalizmu, ale zbaw nas od zła oligarchii, od zbrodni kontrabandy, bo nasza jest ojczyzna, pokój i życie na wieki wieków. Amen. Niech żyje Chavez!” - modliła się delegatka María Uribe w obecności następcy Hugo Chaveza, prezydenta Nicolasa Maduro.
Arcybiskup Caracas, kard. Jorge Urosa Savino oświadczył 3 września, że ktokolwiek odmawia tę „modlitwę” popełnia grzech bałwochwalstwa, gdyż „przyznaje osobie ludzkiej przymioty i działania właściwe Bogu”. Wezwał do poszanowania oryginalnej wersji „Ojcze nasz”, zaznaczając, że modlitwy tej nauczył nas sam Jezus Chrystus w swym Kazaniu na górze i „dlatego jest nienaruszalna”.
- Tak jak nikomu nie wolno zmieniać słów hymnu narodowego dla uczczenia kogoś, tak samo niegodziwe jest zmienianie „Ojcze nasz” ani jakiejkolwiek chrześcijańskiej modlitwy, np. Wyznania wiary - zaznaczył hierarcha, dodając, że katolickie symbole religijne i modlitwy powinny być szanowane.Zaapelował do władz, by nie propagowały „Chavezie nasz...”, unikając w ten sposób kolejnego powodu do dzielenia narodu.
Jednocześnie kard. Urosa wezwał Wenezuelczyków, by skupili się wokół Jezusa Chrystusa, prawdziwego Boga i prawdziwego człowieka” i by odmawiali prawdziwe „Ojcze nasz”, modląc się do Boga o pokój i zgodę w swej ojczyźnie.
Również abp Roberto Lückert Léon z Coro uznał, że parodia modlitwy „Ojcze nasz” jest nadużyciem, a także „przejawem przeciętności i braku kreatywności w tworzeniu modlitwy”.
Socjalistyczny przywódca Hugo Chavez kierował Wenezuelą w latach 1999-2013. Stworzył wokół własnej osoby kult jednostki podobny do tego, jakim jest otaczany Fidel Castro na Kubie. Choć często pozostawał w konflikcie z Kościołem, pojednał się z nim przed śmiercią.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).
To nie wojna. T korzystanie z praw zagwarantowanych w konstytucji.