Rozłam w świecie islamu?

Turcja zaprasza muzułmanów na konferencję dotyczącą Państwa Islamskiego.

Turcja zwróciła się do islamskich uczonych i przedstawicieli instytucji islamskich na Bliskim Wschodzie o wzięcie udziału w konferencji na temat religijnych aspektów konfliktu w sąsiednim Iraku i Syrii. Spotkanie prawdopodobnie ma się odbyć 17 lipca w Istambule, poinformował szef Biura do spraw religii, Mehmet Görmez, w poniedziałek na tureckim kanale stacji Al Jazeera.

Ze względu na konflikt między sunnitami i szyitami, Biuro ostrzegło niedawno przed bezpośrednim rozłamem w świecie islamskim. W szczególności sukces radykalnej sunnickiej grupy Państwa Islamskiego (ISIS) w Iraku spowodował zaniepokojenie Turcji. ISIS ogłosiło kalifat w części Iraku i Syrii i wezwało muzułmanów na całym świecie, aby podążać za wskazaniami tej grupy. W tym samym czasie Państwo Islamskie zaczęło pokazywać "swoją władzę" poprzez niszczenie szyickich i chrześcijańskich sanktuariów i miejsc kultu.

Görmez powiedział, że sytuacja przypomina mu europejskie wojny religijne minionych wieków, gdy konflikty miały polityczne i ideologiczne tło.

Dyrektor Biura do spraw religijnych przypomniał o swoim wezwaniu „do roztropności w świecie islamu”. Podkreślił również, że żadna grupa muzułmańska nie ma prawa twierdzić, że jest w posiadaniu absolutnej prawdy, jak również nie ma prawa, by skazywać na śmierć wyznawców innych religii. „Pokój, umiar i szacunek” są to m.in. cele konferencji w Istambule, powiedział Görmez. Na konferencję zostali zaproszeni delegaci z Iraku, Syrii, Libanu, Jemenu, Arabii Saudyjskiej i państw Zatoki Perskiej. Al Jazeera donosi, że konferencja potrwa trzy dni.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7