Młodzi z całej Polski są zaproszeni do Zabawy, gdzie od 28 lipca do 3 sierpnia przy Sanktuarium Bł. Karoliny powstanie Miasteczko Modlitewne. Podobnie jak w ubiegłym roku, uczestnicy nocować będą w namiotach, rozłożonych przy sanktuarium.
- Miasteczko Modlitewne to siedmiodniowa szkoła modlitwy - dziękczynienia, prośby, uwielbienia, przebłagania, modlitwy wstawienniczej - mówi Patrycja Wigurska-Bąk, koordynator Miasteczka Modlitewnego.
Hasłem tegorocznego spotkania, które przypada w setną rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Karoliny - patronki młodzieży są słowa ks. Jana Twardowskiego „Miłość na śmierć nie umiera”.
Oprócz szkoły modlitwy przewidzianych jest wiele wydarzeń towarzyszących: dyskusje, spotkania w grupach, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, czuwania modlitewne, koncerty zespołów.
W programie znajdą się m.in: codzienna Eucharystia, konferencje, prace w grupach, adoracje Najświętszego Sakramentu, a także: pielgrzymka do Radłowa i nabożeństwo odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, pogodne wieczorki, Msza św. o wschodzie słońca, całonocna adoracja z nabożeństwem o uzdrowienie, nocna Droga Krzyżowa z pochodniami szlakiem męczeństwa bł. Karoliny, koncert zespołu "Bethesda" i wiele innych.
2 sierpnia, w rocznicę urodzin Błogosławionej, odbędzie się spotkanie mieszkańców Miasteczka Modlitewnego oraz uczestników rekolekcji Ruchu Czystych Serc z Gródka n. Dunajcem, którzy przy sarkofagu bł. Karoliny złożą lub odnowią swoje przyrzeczenie życia w czystości.
W ubiegłym roku do Zabawy przyjechała prawie setka młodych ludzi z diecezji tarnowskiej, sandomierskiej, rzeszowskiej i archidiecezji przemyskiej.
„Nie wyobrażam sobie wakacji bez udziału w Miasteczku, można pogłębić swoją wiarę, poznać ciekawych ludzi”- mówili wówczas uczestnicy.
Sceneria miasteczka namiotowego oraz stodoła, w której spożywane będą posiłki, będzie przypominała czasy przełomu XIX i XX wieku, kiedy żyła bł. Karolina.
Miasteczko Modlitewne to inicjatywa zainspirowana życiem i świadectwem życia bł. Karoliny. Jest to ogólnopolska inicjatywa KSM-u, która po raz pierwszy odbyła się w 2010 roku. Jej zalążkiem była dziewięciodniowa nowenna do Błogosławionej Karoliny.
Szczegółowe informacje o zbliżającym się wydarzeniu znajdują się na stronie www.miasteczkomodlitewne.pl
Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w prostej, wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia środowiskowego.
Należała do stowarzyszeń młodzieżowych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości. Zatroskana o rozwój intelektualny i duchowy swoich rówieśników organizowała dla nich zajęcia, a pomagając w prywatnej bibliotece wuja Franciszka, umożliwiała dorosłym dostęp do wiedzy.
Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę.
W swoim krótkim 16-letnim życiu zdobyła sobie powszechne uznanie i szacunek wśród rówieśników i dorosłych przez dojrzałość i piękno swojej osobowości, a także społeczne i religijne zaangażowanie w rozwój drugiego człowieka, przypieczętowane heroiczną walką w obronie swojej godności i honoru, gdy 18 listopada 1914 r. została zaatakowana i w bestialski sposób zamordowana przez carskiego żołnierza.
Jan Paweł II, 10 czerwca 1987 r. beatyfikował Karolinę w Tarnowie. Jest ona patronką Ruchu Czystych Serc, Szkolnych Kół Caritas, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i diecezji rzeszowskiej, a jej wspomnienie liturgiczne przypada 18 listopada.
Od ogłoszenia Karoliny Kózkówny błogosławioną, na jej temat powstają wiersze, pieśni, obrazy i prace naukowe. W ostatnich latach przeprowadzonych zostało wiele inicjatyw, których celem jest krzewienie kultu błogosławionej, są to: ogólnopolska peregrynacja relikwii bł. Karoliny, pierścień czystości, kaplica męczenników, Różaniec Karoliny, Pomnik Ofiar Wypadków Komunikacyjnych, Miasteczko Modlitewne.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
Za wiarę są z największą surowością karani przez komunistów.
W jej skład wejdą członkowie dwóch dykasterii: nauki wiary i tekstów prawnych.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.