Już po raz szósty przeżywaliśmy Tydzień Biblijny, który zrodził się z inicjatywy Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II.
Formacja przez Słowo
Dziś w mediach słuchamy różnych autorytetów. Wypowiadają się na temat związków partnerskich, aborcji, eutanazji, ideologii gender, sprawiedliwości społecznej. Ogłaszają własne prawdy. Ale czy weryfikujemy zasłyszane opinie, sięgając do Pisma Świętego? – Skoro jesteśmy dziećmi Boga, jesteśmy przez Niego kształtowani. Pierwszą i podstawową sprawą, w jakichkolwiek problemach, podejmowaniu decyzji, jest posłuchanie tego, co mówi na ten temat Bóg. Nie doradcy, ludzkie autorytety, specjaliści. Choć musimy pamiętać, że Bóg posługuje się ludźmi i może przemówić przez nich, choć nie mam nigdy pewności, bo przecież może przez nich przemówić i sam szatan. Słuchając mediów, czytając gazety, jesteśmy informowani o czymś. A Bóg chce nas również formować przez swoje słowo – mówi ks. Dernowski.
W swojej pracy duszpasterskiej spotyka się z wieloma ludźmi, prowadzi nie tylko wykłady na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie, ale też przybliża słowo Boże w Warmińskiej Szkole Biblijnej, która ma ponad 300 słuchaczy. – Różnorodność ludzi i głód słowa Bożego. Oni stawiają różne pytania. Kiedy mówię o natchnieniu, to pytają: „Jak to jest?”. Proszą, by porównać objawienia w słowie Bożym z objawieniami prywatnymi, które mnożą się w internecie. Zawsze pytam: „A co czytamy w słowie Bożym?”. I następuje ostudzenie – mówi. Podkreśla, że w tych ludziach widoczne jest pragnienie, aby Słowo stało się w ich życiu na tyle żywe, żeby decydowało o wyborach, o tym, jak żyję, z czego rezygnuję. – Szukają autorytetu, który potrafi zmienić, a nie tylko zachęcić. Bóg chce nas do siebie przyciągnąć, ale nie zniewolić – dodaje.
Tego im brakowało
W coraz większej liczbie parafii naszej archidiecezji powstają Kręgi Biblijne. Ludzie spotykają się w wiejskich świetlicach, szkołach, domach parafialnych, aby poznawać słowo Boże. Tak jest w parafii pw. św. Jerzego w Kętrzynie. – Pomysłodawcą spotkań był proboszcz ks. Stanisław Majewski. W tej parafii pracowałem jako wikariusz, po czym zostałem skierowany na studia specjalistyczne z zakresu teologii biblijnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Proboszcz chyba od razu wpadł na pomysł, by te moje studia wykorzystać. Już po pierwszym roku pobytu w Lublinie rozpocząłem comiesięczne odwiedziny w Kętrzynie połączone z wykładami o Piśmie Świętym. Taki rytm trwa już trzeci rok – mówi ks. Bartłomiej Sobierajski.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).