Iskra Miłosierdzia rusza w Polskę

W Łagiewnikach odbywa się uroczystość przygotowująca do kanonizacji Jana Pawła II.

Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia odbiorą dziś od kard. Stanisława Dziwisza przedstawiciele wszystkich polskich diecezji oraz służb publicznych. Podczas uroczystej Mszy św. w bazylice w Łagiewnikach, jako pierwszy odbierze płomień Bronisław Komorowski. "Przed kanonizacją Jana Pawła II chcemy zjednoczyć Polaków przy Ogniu Miłosierdzia” – mówią inicjatorzy akcji, przedstawiciele Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Uroczysta Msza św., która rozpoczęła się o godz 10.00, transmitowana jest w 1 programie TVP i w TVP Polonia.

Obok służb medycznych, policji, wojska oraz harcerzy i grup młodzieżowych lampiony otrzymają delegaci diecezji. To pierwszy etap przekazania płomienia. Następnie, podczas diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży, przypadającego na Niedzielę Palmową, 13 kwietnia, biskupi przekażą Iskrę delegacjom młodzieży z poszczególnych parafii oraz reprezentantom władz samorządowych i instytucji społecznych, jak szpitale, hospicja, domy dziecka, domy pomocy społecznej i więzienia.

Wszędzie tam w dniu kanonizacji Jana Pawła II zapłonie Ogień Miłosierdzia. Lampion z Kanonizacyjną Iskrą Miłosierdzia znajdzie się także przy ołtarzu podczas uroczystości kanonizacyjnych w Watykanie.

W dniu kanonizacji Jana Pawła II, czyli w Niedzielę Bożego Miłosierdzia 27 kwietnia, Iskra powędruje bezpośrednio do wiernych. Odbiorą ją oni w swoich parafiach z wykorzystaniem wspomnianych lampionów, świec lub paschalików i zaniosą do swoich rodzin.

W trakcie niedzielnych uroczystości w Łagiewnikach, jako pierwszy obywatel państwa, świecę otrzyma prezydent RP Bronisław Komorowski. „Zależy nam na tym, aby dzięki tej akcji Polacy zjednoczyli się w modlitwie przy Ogniu Miłosierdzia” - powiedział KAI Tomasz Reczko z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Oprócz prezydenta Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia otrzymają również przedstawiciele kilkudziesięciu instytucji kościelnych, państwowych i społecznych, m.in. Straży Pożarnej, Policji, Służby Więziennej, Caritas Polska, zakonów, organizacji harcerskich i mediów.

Przekazywaniu świecy towarzyszyć ma specjalna modlitwa wygłoszona przez papieża w dniu konsekracji Świątyni Miłosierdzia. „Chcemy, aby trafiła ona wraz z ogniem do domów i była odmawiana w gronie rodziny w dniu kanonizacji Jana XXII i Jana Pawła II” – mówi Reczko.

W trakcie krakowskiej liturgii przekazanych zostanie prawie 200 lampionów dostarczonych przez Stowarzyszenie Absolwentów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia - "Dzieło". Na ściankach lampionów znajdą się wizerunki Jezusa Miłosiernego, św. Faustyny i Jana Pawła II. Kolejne 100 do swoich wspólnot zawiozą stypendyści Fundacji.

Przekazywaniu ognia towarzyszyć będą wprowadzenia i katechezy. Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia udostępniła na swojej stronie internetowej materiały formacyjne i konspekty lekcji religii, które pomogą zrozumieć ideę tej akcji i przybliżą nauczanie Jana Pawła II.

W grudniu 2003 r. Jan Paweł II pobłogosławił ogień, który od tamtej pory pali się nieustannie pod obrazem Jezusa Miłosiernego w łagiewnickiej świątyni. Ten właśnie ogień odbiorą w niedzielę 30 marca 2014 od kard. Stanisława Dziwisza młodzieżowe delegacje ze wszystkich polskich diecezji.

Inicjatywa ma na celu zobrazować słowa objawienia zapisane w dzienniczku św. Siostry Faustyny, że z Polski wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Chrystusa. Płomień nazwany Iskrą miłosierdzia, przekazywana z rąk do rąk po całej Polsce, a także za jej granicami, będzie – zdaniem organizatorów akcji – dobrym przypomnieniem o niezwykłym kulcie Papieża z Polski do Bożego Miłosierdzia.

Do "rozniecania iskry Bożej łaski" i "przekazywania światu ognia miłosierdzia" wezwał Jan Paweł II podczas konsekracji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w sierpniu 2002 r. Było to bezpośrednie nawiązanie do słów, które skierował Jezus do św. Faustyny Kowalskiej: "[Z Polski] wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście moje". "W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! (...) Bądźcie świadkami miłosierdzia!" ‒ mówił wtedy Ojciec Święty.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6