Przez poświęcenie pomnika Matki Bożej Patronki Pokoju Argentyna i Chile potwierdziły wolę dalszej integracji i pojednania.
Monument stanął w symbolicznym miejscu, opodal przejścia granicznego Integración Austral na górze Aymon. Kompozycja składa się z ołtarza do sprawowania Eucharystii oraz dwóch konstrukcji symbolizujących ręce skierowane ku Bogu w geście modlitwy. W centrum znajduje się figura Maryi trzymającej w ręce białego gołębia, który oznacza pokój.
Kamień węgielny pod pomnik wmurowały w 2008 r. prezydent obydwu krajów: Cristina Fernández i Michelle Bachelet. Miał to być dar wdzięczności za mediację Jana Pawła II, którego interwencja i zabiegi dyplomatyczne zapobiegły zbrojnemu konfliktowi między Argentyną i Chile. Oba kraje zobowiązały się wówczas do zaniechania dalszej eskalacji napięcia.
Uroczystości poświęcenia pomnika przewodniczyli ordynariusze dwóch diecezji, argentyńskiej Río Gallegos, bp Miguel Ángel D’Annibale, i chilijskiej Punta Arenas, bp Bernardo Miguel Bastres Florence SDB. „Niech ten monument przypomina nam zawsze nasze zobowiązanie do pracy i budowania pokoju między obu narodami” – modlili się hierarchowie podczas inauguracji.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.