Porównując idealny obraz Kościoła, jakiego pragnął Chrystus z tą rzeczywistością, z jaką mamy dzisiaj do czynienia w Kościele, rodzi się pragnienie odnowy – pisze w liście pasterskim na Wielki Post abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański został wybrany w środę na nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i przez najbliższe 5 lat będzie stał u sterów Kościoła w Polsce.
Metropolita poznański dzieli się w nim, jak stwierdza, kilkoma prostymi, wielkopostnymi myślami, związanymi z duszpasterskim nawróceniem Kościoła.
Głównym przesłaniem listu jest wezwanie do misyjnego wyjścia ku drugim. „Kościół koniecznie musi dzisiaj wyjść, głosząc Ewangelię wszystkim ludziom, w każdym miejscu, przy każdej okazji, nie zwlekając i bez obaw” – pisze abp Gądecki.
„To misyjne wyjście na zewnątrz zaczyna się od reformy wspólnoty Kościoła. Tego rodzaju odnowa jest w stanie przemienić zwyczaje, style, rozkład zajęć, język w ten sposób, by wszystkie struktury kościelne stały się odpowiedniejszą drogą ewangelizowania współczesnego świata” – zauważa metropolita poznański.
Abp Gądecki przekonuje, że działalność misyjna Kościoła powinna być cierpliwa i wytrwała. Zaczyna się ona od biskupa diecezji. „Także nasza diecezja winna dokonać w sposób zdecydowany rozeznania, oczyszczenia i reformy, aby jej impuls misyjny był coraz bardziej intensywny, ofiarny i owocny” – pisze wiceprzewodniczący Episkopatu Polski.
Szczególną uwagę zwraca abp Gądecki na rozbudzenie kapłańskiego zapału apostolskiego, który by zarażał i budził entuzjazm, a także wspólnot życia konsekrowanego żyjących na co dzień duchem prawdziwie braterskim i pojednanym.
„Ważną rolę w owym misyjnym otwarciu i kreatywności posiada parafia, bo ona charakteryzuje się wielką elastycznością i może przyjmować różne formy. Parafia spełni swoją rolę, jeśli będzie rzeczywiście utrzymywała kontakt z rodzinami i życiem ludu” – zauważa abp Gądecki. Z parafią nie powinny tracić kontaktu wspólnoty, ruchy oraz stowarzyszenia, które wnoszą zapał ewangelizacyjny i zdolność do dialogu ze światem.
„Istnieje pewna forma przepowiadania, dostępna nam wszystkim. Jest nią codzienne przekazywanie Ewangelii «od osoby do osoby». Chodzi o niesienie Ewangelii osobom – tak najbliższym, jak i nieznanym – z którymi każdy z nas ma do czynienia” – pisze w liście pasterskim abp Gądecki.
List pasterski dziś jest czytany we wszystkich kościołach archidiecezji poznańskiej.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.