Dostosować życie do słów

Dla kapłanów nawrócenie to przede wszystkim coraz lepsze dostosowywanie życia do tego, co głoszą codziennie wiernym, tak, by stawali się dla nich „żywą Ewangelią”, którą wszyscy mogą odczytać i przyjąć.

Zbliżający się Wielki Post wzywa nas do nawrócenia – pisze w swym pierwszym wielkopostnym przesłaniu do księży nowy prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa. Stojący od pięciu miesięcy na czele tej dykasterii kard. Mauro Piacenza zwraca uwagę, że dla kapłanów nawrócenie to przede wszystkim coraz lepsze dostosowywanie życia do tego, co głoszą codziennie wiernym, tak, by stawali się dla nich „żywą Ewangelią”, którą wszyscy mogą odczytać i przyjąć. Księża mają się nawracać na swą własną tożsamość, którą otrzymali, przyjmując sakrament kapłaństwa.

„Zdechrystianizowany świat potrzebuje nowej ewangelizacji, jednak wymaga ona księży, którzy byliby «nowi» – podkreśla kard. Piacenza. – Oczywiście nie chodzi o uganianie się za każdą przelotną modą, ale o serce głęboko odnowione na miarę miłości Serca Jezusowego”. Purpurat podkreśla potrzebę nawrócenia na komunię z Bogiem i Kościołem, a w nim z braćmi. Jak pisze, „kościelną komunię znamionuje odnowiona świadomość przeżywania i głoszenia tej samej doktryny, Tradycji, historii świętości, a zatem tego samego Kościoła”. Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa zachęca księży, by stawali się autentycznymi prorokami, zdolnymi rzucić światu jedyne prawdziwe wyzwanie, którym jest Ewangelia będąca wołaniem o nawrócenie. Zwraca też uwagę na znaczenie, jakie osobiste nawrócenie księży ma dla budzenia powołań. „Jeśli się nie nawrócimy, będzie nas coraz mniej – zauważa kard. Piacenza. – Tylko bowiem kapłan odnowiony, nawrócony staje się narzędziem, przez które Duch powołuje nowych księży”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11