Już 18. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

Ok. 30 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych weźmie w tym roku w 18. edycji Konkursu Wiedzy Biblijnej. Zwycięzcę etapu finałowego poznamy 3 czerwca.

Trwa 18. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” a dzieło wspierają biskupi niemal wszystkich diecezji w Polsce. Wypracowana przez lata formuła ma na celu nie tylko sprawdzenie znajomości poszczególnych ksiąg, ale również formację biblijną uczestników. Konkurs przyciąga każdego roku 30 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Pierwsze eliminacje przeprowadzane są w zgłoszonych do konkursu szkołach. Ich rejestracja odbywa się poprzez stronę internetową www.okwb.pl. W bieżącym roku szkolnym, termin przystąpienia do Konkursu upływa 3 marca 2014 r. Katecheta zgłaszający swoją szkołę do udziału staje się zarazem szkolnym koordynatorem i na podstawie materiałów dostarczonych przez organizatora, przeprowadza etap szkolny w swojej placówce. W całej Polsce odbędzie się on jednocześnie, 18 marca 2014 r. Zadaniem uczestników na tym poziomie, jest udzielenie poprawnych odpowiedzi na 45 pytań testowych.

W tym roku młodzież będzie musiała wykazać się znajomością 1. i 2. Księgi Królewskiej oraz Ewangelii wg św. Marka. Dobór tych akurat treści nie jest przypadkowy. - Tematyka tej edycji doskonale koresponduje z tematem roku duszpasterskiego w Polsce, który przeżywamy pod hasłem „Wierzę w Syna Bożego”. Rozważane w tegorocznym Konkursie treści, ukazują Jezusa Chrystusa wprost jako Syna Boga - mówi w rozmowie z KAI ks. dr Mirosław Jasiński, przedstawiciel komisji konkursowej z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Organizator zauważa również, że "część starotestamentalna, pomaga zrozumieć Nowe Przymierze oraz służy ewangelistom, w tym Świętemu Markowi, za model do opowiadania o Jezusie".

Merytoryczną stroną Konkursu zajmują się również bibliści z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Wśród pytań konkursowych, uczestnicy mogą spodziewać się także tych dotyczących wstępów do ksiąg, przypisów i komentarzy oraz słowniczka pojęć, które zawiera Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu – najnowszy przekład z języków oryginalnych (Edycja Świętego Pawła, 2009). To konkretne wydanie Biblii zaopatrzone jest w przystępne wyjaśnienia, opracowane pod kątem dzisiejszego odbiorcy. Szczególnie nowe tłumaczenia pewnych wyrazów, których używane dotąd odpowiedniki w języku polskim wyszły z użytku albo mogły z upływem lat zmienić nieco znaczenie, ułatwiają percepcję Bożego Słowa i pomagają odnaleźć jego aktualność. To ważne, gdy wychodzi się z zaproszeniem do sięgnięcia po te treści do młodych, którzy, zdarza się, nie mieli jeszcze bliższego kontaktu z Biblią. Natomiast innym pozwala z pewnością spojrzeć na dotychczas znane, osłuchane teksty i odkryć je niejako na nowo.

Kolejnym etapem biblijnych zmagań są eliminacje diecezjalne. Zostały one zaplanowane w całym kraju na 9 kwietnia. Zgodnie z regulaminem może się do nich dostać troje zwycięzców z każdej szkoły. Zmagania diecezjalne składają się z dwóch części, pisemnej i ustnej. W pierwszej, uczestnicy wypełniają test, na którego podstawie wyłania się 7 najlepszych osób. To one awansują do części ustnej. Ich wiedza jest następnie dodatkowo sprawdzana przez powoływane w każdej diecezji komisje konkursowe, oceniające według tych samych kryteriów ustne odpowiedzi uczestników. By zapewnić maksymalnie sprawiedliwą weryfikację, wszyscy odpowiadają na te same, losowo wybierane pytania. Troje najlepszych z każdej diecezji staje się uprawnionymi do udziału w ogólnopolskim finale Konkursu, który odbędzie się w dniach 2 i 3 czerwca 2014, w Niepokalanowie. Ostatnie eliminacje również podzielone są na część ustną i pisemną, o odpowiednio podniesionym stopniu trudności.

Obok konkursowych zmagań, organizatorzy troszczą się także o duchowy wymiar tego wydarzenia. Uczestnicy biorą udział w nabożeństwie Bożego Słowa, Mszy świętej i spotkaniach z ludźmi, dla których Pismo Święte jest rzeczywistą Księgą Życia.

Na laureatów Konkursu czekają cenne nagrody, wśród nich zagraniczne pielgrzymki, upominki rzeczowe oraz indeksy na uczelnie wyższe w Polsce, na wybrane kierunki studiów, m.in.: dziennikarstwo, pedagogikę, filozofię, historię, teologię, czy kulturoznawstwo i inne.

Patronat honorowy nad Konkursem objął abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz coraz szersze grono ordynariuszy w poszczególnych diecezjach kraju.

Uczestnicy konkursu mogą brać udział w dodatkowych wydarzeniach dotyczących Konkursu i samej Biblii, realizowanych w różnych miastach. Są to warsztaty z Pismem Świętym, konferencje o tematyce biblijnej i spotkania modlitewne. Ponadto Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” od 7 lat funduje dla zwycięzców etapów diecezjalnych i ich opiekunów dwudniowy pobyt na Spotkaniach Młodych z Biblią, organizowanych na Jasnej Górze i w Świętej Puszczy k. Częstochowy. Odbywają się one zawsze w okolicy 13 maja, daty związanej z cudownym ocaleniem życia bł. Jana Pawła II.

Obok modlitewnej refleksji uczestnicy przygotowują się również merytorycznie do finału Konkursu, korzystając ze wskazówek biblistów. Jest to również czas integracji młodych i dzielenia się nie tylko konkursowymi wrażeniami, ale przede wszystkim Słowem, którego konsekwencją poznania, jest chęć życia nim i dzielenia się we wspólnocie. Dlatego to nie jest zwykły Konkurs, a zwycięzcą w nim jest tak naprawdę każdy, kto sięgnął po Boże Słowo i przyjął je z wiarą.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BIBLIA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9