Mirek „Kolah” Kolczyk, Piotr Stępniak „Gepard” i osoby związane ze Stowarzyszeniem Pomocy „Arka Noego” spotkali się ze 100-osobową grupą młodzieży Przemyśla.
„Kolah” to obecnie raper, który nie tylko śpiewa, ale też głosi Ewangelię. Ale kiedyś jego życie wyglądało zupełnie inaczej. Jego rodzinę rozbił alkohol, on sam był uzależniony już w wieku 12 lat. Kradzieże, pornografia i narkotyki - to była jego codzienność. W końcu trafił do więzienia. Wyrok: rok i cztery miesiące. Z czasem zaczął dostrzegać, że jego życie nie wygląda tak, jak by chciał i nie czuje się szczęśliwy. W końcu się nawrócił.
Były gangster Piotr Stępniak odsiadywał wyroki za ciężkie przestępstwa, handlował narkotykami i bronią. W więzieniu spotkał człowieka, który mu powiedział: Jezus cię kocha. Wtedy go pobił, ale ten moment zaważył o jego życiu. Gdy leżał po kolejnej próbie samobójczej powiedział: – Jezu, jeśli to jest prawda, proszę cię, przyjdź, pomóż mi i mnie uwolnij. I On przyszedł, powiedział: klęknij i wyznaj swoje grzechy – wspominał „Gepard”.
– Chrystus wyrwał moje serce z kamienia i wlał tyle miłości, że z powodu tej miłości dzisiaj stoję i mówię wam, że jesteście kochani, cenni, wartościowi. Całe życie jest przed wami. Ja się nie zgadzam, żebyście marnowali swoje życie – mówił.
Dwudziestokilkuletnia Daria opowiadała z kolei o problemach swojego dzieciństwa i o tym, jak w wieku 15 lat uciekła z domu. Zaczęła brać narkotyki. W pewnym momencie zobaczyła, że wiele osób, z którymi je zażywała, zmarło z przedawkowania. – Upadłam na kolana i zawołałam: Jezu, jeśli jesteś, to przyjdź i zmień moje życie – wspominała. Od tej chwili zaczęła zmieniać swoje postępowanie. Ułożyło się życie jej rodziny oraz jej samej. Niedawno wzięła ślub.
W Przemyślu przestrzegała przed używkami i ryzykownymi imprezami. – Uważajcie z kim się zadajecie, gdzie idziecie, na jaką imprezę, co bierzecie, bo jesteście cenni, młodzi, całe życie jest przed wami. Jesteście bardzo wartościowi, możecie w swoim życiu bardzo wiele osiągnąć, ale to wszystko zależy od was. Pierwsza moja mądra decyzja w życiu była wtedy, gdy upadłam na kolana i zawołałam do Boga – przekonywała.
W czasie spotkania młodzież mogła usłyszeć również historie innych osób, związanych ze Stowarzyszeniem Pomocy „Arka Noego”, które zajmuje się pomocą osobom uzależnionym i profilaktyką uzależnień.
Spotkanie w Przemyślu zostało zorganizowane w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).