Patriarchowie apelują o pokój w Syrii

O położenie kresu przemocy w Syrii oraz uwolnienie zakładników, w tym porwanych sióstr zakonnych i dwóch metropolitów, zaapelowali wspólnie dwaj prawosławni patriarchowie: moskiewski Cyryl i antiocheński Jan X.

Zapewnili też o modlitwie za cierpiący naród syryjski. Zabrali głos w związku z kolejnym dniem obrad konferencji pokojowej „Genewa 2”.

Obaj patriarchowie podkreślili, że spotkali się w Moskwie jak bracia dla zaświadczenia o miłości w Chrystusie, która poprzez wieki do chwili obecnej trwa w ich Kościołach i skierowana jest do wszystkich niezależnie od ich narodowości, religii i poglądów politycznych. Zapewnili o wspólnej modlitwie za umęczoną ziemię syryjską, na której setki lat wspólnie zamieszkiwali muzułmanie i chrześcijanie, a która od trzech lat napełniła się łzami ludzi opłakujących utratę bliskich, bardzo często wygnanych ze swoich rodzinnych stron.

Zaapelowali do uczestników odbywającej się w Szwajcarii konferencji pokojowej „Genewa 2” o przeciwstawienie się przejawom ekstremizmu i przemocy i o położenie kresu polityce nietolerancji oraz ciągłego stosowania ultimatum. Jednocześnie zaproponowali zastąpienie tych metod braterskim dialogiem społeczeństwa syryjskiego.

Kolejny raz wezwali do uwolnienia wszystkich chrześcijan będących zakładnikami obecnego konfliktu w Syrii i do udzielenia pomocy uchodźcom znajdującym się w obozach, a pozbawionym podstawowych środków do życia.

Warto dodać, że w centrum trwających w Genewie negocjacji pokojowych w sprawie Syrii znalazła się dziś m.in. właśnie kwestia uwolnienia uprowadzonych chrześcijan. Wśród nich są siostry zakonne porwane z klasztoru św. Tekli w miasteczku Maalula, dwaj greckoprawosławni metropolici oraz włoski jezuita. Odkąd zostali uprowadzeni, nie ma o nich żadnych pewnych wiadomości.

29 stycznia, dokładnie w sześć miesięcy od porwania o. Paolo Dall’Oglio, odbędą się specjalne modlitwy w jego intencji. Zostaną zorganizowane w Rzymie, Paryżu, Berlinie, Brukseli, Bejrucie, Londynie i Genewie. W trakcie spotkań czytane będą fragmenty pism jezuity, który większość swego życia poświęcił budowaniu dialogu międzyreligijnego w Syrii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6