Kard. Nycz ws. fałszywych księży

Działając w dobrej wierze i nieświadomości, nie zaciągnęliście żadnych win i kar – zapewnił dziś parafian z Mogielnicy kard. Kazimierz Nycz po tym, jak w miejscowym kościele św. Floriana dwaj fałszywi księża przez miesiąc udawali kapłanów, oszukując proboszcza i wiernych.

15 stycznia zostali zatrzymani przez policję, ale wypuszczeni z powodu "braku wystarczających dowodów". W najbliższą niedzielę w parafii w Mogielnicy zostanie odczytany specjalny list metropolity warszawskiego. Jest to reakcja arcybiskupa Warszawy w związku z działalnością osób podających się za duchownych (zob.: Wyjątkowo niebezpieczny Adeodat). i niepokojem parafian odnośnie nieważności "sprawowanych" przez nich sakramentów. W specjalnym liście do parafian w Mogielnicy kard. Nycz uspokaja wiernych, że „nie zaciągneli żadnych win i kar ani nie dopuścili się żadnych uchybień. „Nie miejcie z tego powodu poczucia winy. To wy jesteście ofiarami” – pisze kardynał.

Jednocześnie poprosił on wiernych z Mogielnicy, aby ci, którzy skorzystali ze spowiedzi sprawowanej przez fałszywych duchownych, w najbliższym czasie na spowiedzi wyznali ponownie wypowiedziane wówczas grzechy.

Kard. Nycz przyznaje, że wydarzenia w parafii św. Floriana w Mogielnicy poruszyły go osobiście i ubolewa, że święte sakramenty sprawowały osoby, które z dużym prawdopodobieństwem mogą nie być duchownymi. Metropolita warszawski wyraził też smutek, że parafianie zostali oszukani podczas spowiedzi.

Poniżej publikujemy treść listu kard. Kazimierza Nycza, wystosowanego do wiernych w Mogielnicy. List będzie odczytany w najbliższą niedzielę w kościele pw. Floriana w Mogielnicy.


List kardynała Kazimierza Nycza do parafian w Mogielnicy:

Kochani Parafianie!

Informacja o wydarzeniach, które w ostatnim czasie miały miejsce w Waszej parafii, poruszyła i mnie osobiście. Ubolewam, że święte sakramenty sprawowały osoby, które z dużym prawdopodobieństwem mogą nie być duchownymi. Jest mi przykro, jeśli zostaliście oszukani podczas tak szczególnego sakramentu, jakim jest spowiedź.

Pragnę Was zapewnić, że działając w dobrej wierze i nieświadomości, nie zaciągnęliście żadnych win i kar. Nie dopuściliście się uchybień w odniesieniu do spowiedzi i wobec przyjętej Komunii Świętej. Podobnie osoby, które uczestniczyły w Eucharystii, spełniły przepisany prawem kanonicznym obowiązek. Nie miejcie z tego powodu poczucia winy. To wy jesteście ofiarami.

Proszę Was bardzo, aby ci z Was, którzy korzystali ze spowiedzi sprawowanej przez domniemanych fałszywych duchownych, przystąpili w najbliższym czasie ponownie do sakramentu pokuty i pojednania, raz jeszcze wyznając wypowiedziane wówczas grzechy.

Zapewniam o nieustającej łączności i modlitwie za Was,

Wasz Biskup
Kardynał Kazimierz Nycz

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6