O szczególną wrażliwość i odpowiedzialność we wprowadzaniu pilotażowych eksperymentów w zakresie gender w radomskich placówkach oświatowych prosi w liście otwartym Ryszard Fałek, wiceprezydent Radomia, odpowiedzialny za oświatę w mieście. List jest adresowany do dyrektorów i pedagogów placówek oświatowych, minister edukacji narodowej, mazowieckiego kuratora oświaty i biskupa radomskiego Henryka Tomasika.
Ryszard Fałek w związku z toczącą się obszerną debatą społeczną w mediach oraz stanowiskiem Episkopatu Polski w zakresie "ideologii gender" informuje, że jako pedagodzy, wychowawcy odpowiadamy za przestrzeganie prawa w zakresie swobody wyznania i wychowania, które winno być zgodne z oczekiwaniami rodziców, co gwarantuje art. 48 ust. 1 Konstytucji RP: "Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. (...)".
Dodaje też, że "niepodważalnym faktem jest, że w Polsce ok. 90% społeczeństwa to katolicy, dla których stanowisko Episkopatu Polski w zakresie małżeństwa jako wspólnoty mężczyzny i kobiety oraz rodziny zbudowanej na małżeństwie" jest zobowiązujące. Episkopat wystosował apel "do rodzin chrześcijańskich, do przedstawicieli ruchów religijnych i stowarzyszeń kościelnych oraz wszystkich ludzi dobrej woli, aby odważnie podejmowali działania, które będą służyć upowszechnianiu prawdy o małżeństwie i rodzinie" - napisał wiceprezydent Radomia.
Za niedopuszczalne uważa przekazywanie, w trakcie pobytu wychowanków, uczniów, a także organizacji spotkań w placówkach oświatowych treści mogących stać w sprzeczności z Konstytucją RP, bez wcześniejszej indywidualnej zgody każdego z rodziców. Wiceprezydent zobowiązał dyrektorów do poinformowania wszystkich pracowników pedagogicznych w placówkach o ich obowiązkach, a także rodziców/ prawnych opiekunów o przysługujących im prawach.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.