Do modlitwy o pokój i pojednanie w Bangladeszu wezwał abp Patrick D’Rosario CSC. Ordynariusz Dhaki zwrócił uwagę na pogłębiające się konflikty i przemoc, które nasiliły się w ostatnim czasie. Ma to związek z napięciem przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, planowanymi na 5 stycznia.
Atmosfera skomplikowała się jeszcze bardziej po straceniu 12 grudnia Abula Quadera Molli, jednego z liderów muzułmańskiego ugrupowania Jamaat-e-Islami. Uznano go winnym zbrodni wojennych z 1971 r., gdy trwała walka o niepodległość Bangladeszu.
„Sytuacja jest bardzo napięta – powiedział abp D’Rosario. – Od kilku miesięcy jesteśmy w Bangladeszu świadkami strajków, blokad, przemocy, ataków terrorystycznych, podpaleń i przejawów nienawiści. Są zabici i setki rannych. Ostatnie wydarzenia zaostrzyły jeszcze sytuację. Dlatego też wzywam chrześcijan w całym kraju, a także poza nim, do modlitwy o pokój i pojednanie w Bangladeszu” –stwierdził hierarcha.
Arcybiskup podkreślił także, że chrześcijanie w tym kraju, niezależnie od tego, do jakiego wyznania przynależą, czują więź solidarności z wyznawcami innych religii. „Nasze instytucje charytatywne i inicjatywy społeczne służą całemu narodowi, jego edukacji i rozwojowi, ubogim, a zwłaszcza tym, którzy w sposób szczególny zostali doświadczeni przez zmiany klimatyczne. To oznacza, że próbujemy żyć naszą wiarą i wartościami, które głosimy” – dodał abp D’Rosario.
Młodzi są najszybciej laicyzującą się grupą społeczną w Polsce.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
28 grudnia Kościół obchodzi święto dzieci betlejemskich pomordowanych na rozkaz Heroda.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.