"Te wydarzenia Betlejemskie mówią nam o tym, że Bóg wybrał właśnie ten sposób na szukanie człowieka."
Kościołowi i Polsce potrzebni są nowocześni chrześcijanie, wierni Bożym ideałom – mówi abp Józef Michalik, metropolita przemyski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w orędziu na Boże Narodzenie, dostępnym na stronie internetowej archidiecezji przemyskiej.
Abp Michalik zwraca uwagę, że narodziny Jezusa są wydarzeniem historycznym i zbawczym, a pełne spojrzenie na nie jest spojrzeniem wiary.
- Te wydarzenia Betlejemskie mówią nam o tym, że Bóg szuka człowieka, że wybrał właśnie ten sposób na szukanie człowieka. Szuka go ludzkim językiem, ludzkim sposobem, bo Pan Jezus przecież przemawia do nas na nasz sposób, przychodzi nam z pomocą – mówi metropolita przemyski.
Przewodniczący KEP zaznacza, że ludzie nie są sami, bo każdy ma przyjaciela w Jezusie. - Niech ta świadomość, że Jezus przychodzi także dla mnie, krzepi wiarę, budzi nadzieję, daje motywy życia, pomaga zdobywać się na czystą ofiarną miłość do drugiego człowieka, pozwala nam znaleźć czas dla Boga przez modlitwę – zachęca.
Abp Michalik zwraca uwagę, że obecne czasy niosą nowe wyzwania i będą pojawiać się nowe ataki na zbawienie i moralność, etykę i miłość, ale żadne czasy nie są wolne od trudności. – Jezus nie był przyjęty natychmiast przez wszystkich. Przyjęli Go ci, którzy przyjęli łaskę Bożą – stwierdza.
Hierarcha podkreśla, że Kościołowi i Polsce potrzebni są nowocześni chrześcijanie, wierni Bożym ideałom, bo „Polska poradzi sobie bez materialnych sukcesów i nowoczesnej broni, ale nie poradzi sobie bez świętych”. – Potrzeba żeby ta świętość dotarła pod nasze strzechy, żeby przenikała serca wszystkich ludzi, formowała rzeczywistość w nowy sposób – mówi.
Metropolita przemyski życzy wszystkim, aby święta i nowy rok były czasem radości, pokoju, bliskości z Bogiem oraz przyjaźni z ludźmi, a przede wszystkim, żeby nowy rok stworzył okazję do pogłębienia wiary.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.