Skandal na Lampedusie

Włoski Kościół zaprotestował przeciwko nieludzkiemu traktowaniu migrantów na Lampedusie i wezwał do zapewnienia im godnych warunków pobytu.

Reklama

Jest to reakcja na fakty ujawnione dzięki upublicznieniu przez telewizję RAI nagrania z tamtejszego ośrodka dla uchodźców. Widać na nim stojących w kolejce rozebranych do naga imigrantów, spryskiwanych z ogrodowego węża środkami dezynfekującymi i preparatem przeciw świerzbowi. Ujawnione przez film fakty wywołały oburzenie i konsternację na całym świecie. „To zdjęcia jak z obozu koncentracyjnego” - powiedziała burmistrz wyspy Giusi Nicolini.

O wyjaśnienie całej sprawy i zapewnienie uchodźcom odpowiednich warunków życia zaapelował m.in. przewodniczący komisji włoskiego episkopatu ds. migrantów.

„Moją pierwszą reakcją na to, co się wydarzyło, było oburzenie i wstyd. To hańba, że takie sytuacje mają miejsce w ośrodkach, które z definicji mają przyjmować i pomagać. Niestety ludzie przebywają tam nie po kilka dni, tak jak powinno być, ale całymi miesiącami i te ośrodki coraz bardziej zaczynają przypominać więzienie. Zbyt często zapominamy, że ci ludzie nie są zbrodniarzami, oni szukają lepszego życia, uciekają przed wojną, biedą i muszą otrzymać naszą pomoc - mówi ks. Giancarlo Perego, prezes kościelnej fundacji Migrantes. – Lampedusa jest pozostawiona na łaskę losu. Niestety do wybrzeży wyspy przybijają kolejne łodzie z uchodźcami, jednak nikt tak naprawdę się ich losem nie przejmuje i nie chroni ich godności. Trzeba wyraźniejszej obecności organizacji broniących praw człowieka. Innymi słowy nie można jakiejś firmie po prostu zlecić kierowania ośrodkiem i ufać, że zajmie się też ochroną tych ludzi. Jest to kolejne wołanie, które z Lampedusy wznosi się do włoskich władz, a także do rządów całej Europy. Trzeba bardziej zająć się warunkami panującymi w ośrodkach dla uchodźców, ale i szerzej samym zjawiskiem migracji i tym, jak realnie pomóc uchodźcom. Tylko w tym roku do brzegów Lampedusy dotarło ponad 40 tys. ludzi”.

Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że kończący się rok był najbardziej dramatyczny, jeśli chodzi o liczbę ludzi, którzy stracili życie przekraczając różnego rodzaju granice w poszukiwaniu lepszego życia. 232 mln ludzi opuściło w tym roku swój kraj. Jest to o 57 mln więcej niż w roku 2000.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama