Ukraińscy uchodźcy zmagają się ze stresem, atakami paniki, depresją

Raport "La Civilta Cattolica"

Problemy ze zdrowiem psychicznym, stres, ataki paniki, depresja - tak stan wielu uchodźców wojennych z Ukrainy, w większości kobiet i dzieci, opisano we włoskim piśmie "La Civilta Cattolica". Raport powstał na podstawie analiz sytuacji podopiecznych jezuickiego centrum pomocy dla uchodźców w Polsce.

Jak się zauważa na łamach jezuickiego pisma, także ci, którzy żyją w stabilnej sytuacji po ucieczce z Ukrainy, doświadczają silnego stresu i innych poważnych problemów, wynikających z troski o rodzinę, przebywającą nadal w napadniętym przez Rosję kraju, a także z nowych warunków życia w nieznanym otoczeniu.

Ponadto odnotowano, że powodem złego stanu psychicznego jest napięcie, jakie tworzy się między zadowoleniem z pracy i mieszkania oraz szkoły dla dzieci a coraz większą tęsknotą za ojczyzną, czemu towarzyszy stan niepewności, jak długo potrwa obecna sytuacja.

W artykule księdza Grzegorza Dobroczyńskiego i Aleksandry Szadmanowej zwraca się uwagę na to, że "Ukraińcy żyją jednocześnie w dwóch rzeczywistościach".

"Pierwsza to ich kraj, w którym teraz trwa wojna. Każdy ma rodzinę, której nie mógł zabrać ze sobą" - zaznaczyli autorzy. Jak dodali, jest też druga rzeczywistość: przystosowanie się do nowego kraju, obcy język, zapewnienie przedszkola i szkoły dla dzieci, nostryfikacja dyplomów, poszukiwanie miejsca zamieszkania.

Kolejna konkluzja to sytuacja młodzieży, wśród której rośnie liczba "destrukcyjnych wzorów" do naśladowania, co wynika z tego, że dzieci i nastolatki żyją z zestresowanymi rodzicami, którzy nie są w stanie zapewnić wsparcia, jakiego pilnie potrzebują.

Poza tym u Ukrainek, mieszkających za granicą, stwierdzono wzrost chorób somatycznych, takich jak nadciśnienie czy niewydolność serca.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8