Programowy dokument papieża Franciszka oraz film duetu Dokowicz-Bodasiński o Medjogorje – to niektóre tematy numeru „Gościa Niedzielnego”, który ukaże się jutro. Znajdzie się w nim także pierwsza część adwentowego cyklu o Kościele ubogim i dla ubogich oraz komentarz eksperta na temat ostatnich wydarzeń na Ukrainie.
Radość Ewangelii [ks. Tomasz Jaklewicz]
Ks. Tomasz Jaklewicz przedstawia treść pierwszej, powszechnie uznawanej za programową, adhortacji papieża Franciszka „Evangelii gaudium”. – Papież kieruje do Kościoła swego rodzaju manifest nowej ewangelizacji. Wzywa katolików do życia w permanentnej postawie misyjnej. Sam tytuł pierwszej adhortacji apostolskiej papieża Franciszka, pochodzący od pierwszych jej słów, jest bardzo wymowny – „Evangelii gaudium”. „Radość Ewangelii wypełnia serca i życie wszystkich, którzy spotykają Jezusa”. Czuje się, że nad całością tego dokumentu unosi się ewangelizacyjny zapał samego papieża. Jest to papieska wizja drogi Kościoła.
uBoga droga [ks. Tomasz Jaklewicz]
Pod takim tytułem rusza w „Gościu Niedzielnym” cykl adwentowy. – Pomysł na adwentowe rekolekcje w „Gościu” podsunął nam papież Franciszek. Podczas konklawe, tuż po wyborze kard. Bergoglia, jego przyjaciel kard. Claudio Hummes z São Paulo szepnął do niego: „Nie zapomnij o ubogich”. To zdanie skierowało myśl nowo wybranego papieża na św. Franciszka z Asyżu. Podczas pierwszej konferencji prasowej papieżowi wyrwały się słowa, które – jak się wydaje – płynęły prosto z serca: „Och, jakże bardzo chciałbym Kościoła ubogiego i dla ubogich!” – pisze ks. Tomasz Jaklewicz. W ramach cyklu, co tydzień prezentowany będzie jeden z ogromnej rzeszy ubogich świętych. W najnowszym numerze będzie to św. Jan Boży, w kolejnych: bł. matka Teresa z Kalkuty, św. Józef Kalasancjusz i św. Franciszek z Asyżu.
Ukraina na rozdrożu [Andrzej Grajewski]
Prezydent Janukowycz, przekreślając możliwość zbliżenia Ukrainy do Unii, wziął pod uwagę wiele czynników, poza jednym – wolą własnego narodu. Wielu Ukraińców nie chce skręcać na wschód – pisze specjalista ds. Wschodu Andrzej Grajewski. – Wprawdzie prezydent Janukowycz twierdzi, że nic się nie stało, a rozmowy będą kontynuowane, jednak faktycznie podjął decyzję, o której kiedyś historycy będą pisać, że miała wielkie znaczenie dla przyszłości Ukrainy.(…) Decydującym czynnikiem określającym decyzję Janukowycza był strach, zresztą nie tylko przed reakcją Putina i sankcjami ekonomicznymi Rosji, czy widmem uwolnionej Tymoszenko, nawołującej na kijowskim Majdanie do zemsty za lata upokorzeń i więzienia. Jak słusznie napisali w apelu ukraińscy intelektualiści, m.in. kard. Lubomyr Huzar, wybór Ukrainy na rzecz Europy został przez rządzącą elitę polityczną wstrzymany także ze strachu „monopolistów politycznego i gospodarczego życia Ukrainy przed utratą pieniędzy, władzy i wyjątkowości swych możliwości”.
Ostatnie wezwanie [Marcin Jakimowicz]
To tytuł wydanego właśnie na DVD filmu Lecha Dokowicza i Macieja Bodasińskiego o Medjugorju. O samym obrazie, a także o fenomenie Medjugorja z autorami rozmawia Marcin Jakimowicz. Zadaje kluczowe pytania: Co, jeśli Kościół uzna, że domniemane objawienia nie są prawdziwe? A jeśli są prawdziwe, to czy naprawdę Maryja powiedziała, że to jej ostatnie objawienia? Czy rzeczywiście ludzkość ma już niewiele czasu?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.