„Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji” - to temat III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, które odbędzie się w dniach 5-19 października 2014 r.
Sekretarz generalny Synodu Biskupów, abp Lorenzo Baldisseri zaznacza, że przyszłoroczne zgromadzenie nadzwyczajne będzie służyć rozpoznaniu aktualnej sytuacji rodzin oraz analizie kryzysu społecznego i duchowego, wpływającego na ich życie, a także zebraniu świadectw i propozycji biskupów, jak głosić i wiarygodnie żyć „Ewangelią rodziny”.
Znajdzie ono swą kontynuację podczas Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu, przewidzianego na rok 2015. Wytyczy ono kierunki duszpasterstwa rodzin.
Konsultacje w parafiach
Jest to pierwsza nowość prac synodalnych za pontyfikatu Franciszka - dotychczas bowiem nie omawiano żadnego problemu podczas dwóch kolejnych zgromadzeń. Każde miało swój konkretny temat, a dyskusja nad nim kończyła się przestawieniem propozycji do podsumowującej zgromadzenie adhortacji apostolskiej. Tym razem praca ta będzie przebiegać dwuetapowo, w ciągu dwóch kolejnych lat.
Drugą nowością jest fakt, że poprzedzająca każde zgromadzenie konsultacja z biskupami z całego świata została rozszerzona także na wiernych. Ma to - zdaniem abp. Baldisseriego - prowadzić do większej kolegialności w Kościele. Również wcześniej były publikowane dokumenty przygotowawcze, zwane wówczas „Lineamenta”, którym towarzyszył (poufny) katalog pytań. Był on rozsyłany do diecezji, instytutów życia konsekrowanego, uczelni katolickich, jednak nigdy wcześniej nie trafił on bezpośrednio do dyskusji w parafiach. Na ostatni taki kwestionariusz przed zgromadzeniem Synodu w 2012 r. o nowej ewangelizacji odpowiedziało 90,5 proc. instytucji, do których został rozesłany.
Poza tym „Lineamenta” zwykle były tekstem obszernym, obecny dokument przygotowawczy jest zaś zwięzły. Został on zredagowany w dniach 7-8 października 2013 r. podczas piątego zgromadzenia Rady Zwyczajnej Synodu Biskupów, któremu przewodniczył papież Franciszek. Zawiera ogólną prezentację tematu, a także kwestionariusz, który ma być skierowany przez poszczególne episkopaty do dekanatów i parafii, by uzyskać konkretne i realne dane dotyczące tematyki synodalnej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.