Sakrament, a nie tylko piękne wydarzenie

Małżeństwo jest sakramentem a nie pięknym wydarzeniem, które dawno już minęło. Trwa ono tak długo, jak długo żyją małżonkowie - podkreślił abp Henryk Hoser.

Biskup warszawsko-praski przewodniczył w niedzielę w Mszy św. w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim, gdzie otworzył czternasty na terenie diecezji Ośrodek Formacji Rodziny. - Chcemy pomagać ludziom, zwłaszcza młodym, w dojrzewaniu do prawdziwego życia rodzinnego, które promieniuje na swoje otoczenie, przez co z czasem przyczynia się do zdrowia całego społeczeństwa - powiedział abp Hoser. W homilii podkreślił znaczenie sakramentu małżeństwa, do którego, jak stwierdził, ludzie są dziś coraz gorzej wychowani. - Do życia zawodowego przygotowujemy się przez wiele lat, tymczasem z przygotowaniem do życia małżeńskiego jest kiepsko. Do tego przykłady, jakie widzimy we własnych rodzinach, bądź u innych, nie są zbyt budujące i pociągające. Także klimat społeczny oraz rozwiązania ekonomiczne nie sprzyjają dziś budowaniu małżeństwa i rodziny - ubolewał biskup warszawsko-praski.

Zdaniem abp. Hosera osoby wchodzące w związki małżeńskie i budujące rodziny wymagają dziś dodatkowego wzmocnienia. Chodzi bowiem o to, aby umiały one pokonać trudności oraz szły przez życie z większą energią, determinacją i radością. - W związku z tym w diecezji warszawsko-praskiej otwieramy Ośrodki Formacji Rodziny, których zadaniem jest pomoc ludziom w dojrzewaniu do prawdziwego życia małżeńskiego i rodzinnego, które promieniuje na swoje otoczenie, przez co z czasem przyczynia się do zdrowia całego społeczeństwa - powiedział arcybiskup.

Przypomniał też, że małżeństwo jest sakramentem stanu, a nie dalekim wspomnieniem pięknej uroczystości, białej sukni, czarnego garnituru, wielu gości i wesela, które dawno już minęło. - Małżeństwo jest sakramentem, w którym jedna osoba oddaje się drugiej. Trwa ono tak długo, jak długo żyją małżonkowie. Jego zawarcie jest zatem początkiem długiego marszu przez życie, w którym człowiek powoli dojrzewa - zauważył kaznodzieja.

- Potrzeba nam sięgać do samego źródła tego sakramentu, do Boga, który jest miłością, a który chce wejść do naszych rodzin i przynieść im zbawienie. On pragnie uratować nas z kryzysów i beznadziei, ofiarowując nowe życie - powiedział abp Hoser.

Po Mszy św. ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej poświęcił kolejny w diecezji Ośrodek Formacji Rodziny.

«« | « | 1 | » | »»
 • Asia
  04.11.2013 13:09
  Proszę się nie gniewać za tę uwagę, ale redaktor powinien popracować nad interpunkcją. Rozumiem, że może tekst został po prostu przeklejony z KAIu, ale redaktor powinien go chociaż przeczytać i poprawić błędy.
  Pozdrawiam!
 • Ikar
  04.11.2013 21:15
  Bardzo potrzeba dobrego i dłuższego przygotowania. Do rozwiązłości jesteśmy urabiani przez media już od wielu lat, do ślubu młodzi szykują się zwykle szybko i z naciskiem na to, co zewnętrzne - wiem, bo prowadzę nauki dla narzeczonych. Niewiele jest par, które na nauki przychodzą wcześniej, na spokojnie, większość czeka na ostatnią chwilę, byle odrębnić. Dlatego powszechny powinien być system weekendowy, gdy narzeczeni muszą wyrwać się na 2-3dni i oderwa od innych spraw, a potem powinni mieć jeszcze czas przetrawić i przepracować to wszystko.
 • ktoś
  05.11.2013 13:47
  W oficynie wydawniczej Vocatio dostępne są już płyty DVD na temat "Przez śmiech do lepszego małżeństwa", można obejrzeć fragment poniżej , polecam !

  http://www.vocatio.com.pl/index.php?route=product/product&product_id=404
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8