Do Watykanu przybywa dzisiaj z wizytą przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Martin Schulz i zostanie przyjęty na audiencji przez Franciszka. W przededniu wizyty Schulz (SPD) zapowiedział, że zaprosi papieża do złożenia wizyty w siedzibie parlamentu w Strasburgu.
Według niemieckiego europolityka Franciszek może przyjechać jeszcze przed upływem obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego, a więc do maja 2014 roku.
Oficjalnie nadal aktualne jest zaproszenie wystosowane w 2007 r. jeszcze dla Benedykta XVI przez ówczesnego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Hansa-Gerta Pötteringa. Tamta wizyta nie doszła jednak do skutku. Schulz napisał na twitterze, że cieszy się na ewentualną wizytę Głowy Kościoła katolickiego. Spotkanie odbyłoby się dokładnie w 25 lat po przemówieniu wygłoszonym na forum parlamentu przez Jana Pawła II, które miało miejsce 11 października 1988 r. Kolejna wizyta papieża była planowana na rok 2004, ale nie doszło do niej ze względu na postępującą chorobę papieża. Ostatnio liczna grupa europarlamentarzystów włoskich skierowała list do Martina Schulza prosząc, aby zaprosił papieża Franciszka do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.
Innymi tematami, jakie Schulz pragnie poruszyć podczas dzisiejszej wizyty u papieża, to walka z bezrobociem, polityka Unii Europejskiej wobec uchodźców oraz międzynarodowy system walutowy. "Mam wrażenie, że papież zwróci uwagę na tematy, które stanowią przedmiot zainteresowań Parlamentu Europejskiego" - powiedział niemiecki polityk w rozmowie z niemiecką gazetą „Die Tagespost”.
Pochodzący z Argentyny papież oraz Niemiec Schulz będą rozmawiali bez tłumacza, gdyż doskonale się porozumieją w swoich językach. Podczas uroczystości inauguracji pontyfikatu nowy papież i przewodniczący PE obiecali sobie, iż pozostaną w stałym kontakcie.
Audiencja u papieża jest głównym celem podróży Martina Schulza do Rzymu. W Watykanie spotka się ponadto z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Tarcisio Bertone i szefem watykańskiej dyplomacji, abp Dominique Mambertim. Po południu w siedzibie rzymskiej Wspólnoty św. Idziego spotka się z młodymi imigrantami. Weźmie też udział w debacie zorganizowanej na Uniwersytecie Gregoriańskim "Wspólnie przeciw ubóstwu i wykluczeniu społecznemu” oraz złoży wizytę w rzymskiej siedzibie Światowego Programu Żywnościowego (WFP).
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.