Do ursynowskiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego zjeżdżają katoliccy liderzy.
Po południu rozpoczyna się II Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji "Obudzić olbrzyma", którego tematem będzie parafia. Kongres potrwa do 22 września i weźmie w nim udział 500 osób. Obecni będą też goście z Włoch, Francji, USA. Dzisiaj o godz. 19 uczestnicy kongresu spotkają się na wspólnej Eucharystii, a po kolacji, o godz. 21 wieczór świadectw poprowadzi ks. Krzysztof Czerwionka, dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Marka w Stryszawie i pasterz Wspólnoty Chrystusa Zmartwychwstałego "GALILEA".
Bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski, przypomina, że już po I Kongresie Nowej Ewangelizacji w Kostrzynie w lipcu ubiegłego roku, organizatorzy uznali, że tematem kolejnego Kongresu musi być parafia jako miejsce gdzie ludzie są ewangelizowani i które wychodzi, by ewangelizować innych. Niedługo potem odbył się w Rzymie Synod Biskupów nt. nowej ewangelizacji i hierarchowie wskazywali parafię jako podstawowe miejsce, gdzie człowiek doświadcza Kościoła.
Kluczowym pojęciem rozpatrywanym w czasie Kongresu będzie 'nawrócenie pastoralne', o którym często mówi papież Franciszek (np. podczas spotkania z biskupami w Rio de Janeiro w ramach Światowych Dni Młodzieży). - O nawróceniu pastoralnym mówi się kiedy od działań mających charakter konserwujący przechodzimy do działań misji permanentnej - tłumaczy bp Ryś. - To nawrócenie ma dotyczyć wspólnot w Kościele, więc także parafii.
Biskup dodał, że ważne jest też pytanie o postawę księży przy analizie tego czy parafia działa jako wspólnota. Ewangelizacja nie jest bowiem dziełem jednego człowieka, prywatną inicjatywą, ewangelizuje Kościół jako wspólnota.
W programie Kongresu są rekolekcje ewangelizacyjne - prowadzone przez bp. Rysia - konferencje warsztaty, wspólne modlitwy i Msze św., wieczór świadectw, dzielenie się doświadczeniami, koncert, piknik rodzinny i wyjście ewangelizacyjne "od drzwi do drzwi" w parafii ursynowskiej. Warsztaty prowadzone będą przez "Ruch dla Lepszego Świata - Mondo", Szkoły Nowej Ewangelizacji, Ruch Światło-Życie, Ruch Focolari, Drogę Neokatechumenalną, Kurs Alfa, Komórki Parafialne.
W Kongresie wezmą udział proboszczowie, rektorzy, opiekuni wspólnot i ruchów kościelnych oraz ich liderzy, jak również katecheci i członkowie parafialnych rad duszpasterskich. Miejscem spotkania jest największa w stolicy parafia: Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie (al. Komisji Edukacji Narodowej 101), na terenie której mieszka 40 tys. osób.
Szczegółowe informacje na temat kongresu znajdują się na stronie Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji nowaewangelizacja.org w zakładce II Kongres Nowej Ewangelizacji.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.