W diecezji łowickiej rozpoczęliśmy właśnie akcję ewangelizacyjną, na pomysł której wpadliśmy dzięki… patronatowi nad 36. Skierniewickim Świętem Kwiatów, Owoców i Warzyw.
Wyszliśmy z założenia, że podobnie, jak wszystkie piękne rośliny, które będą prezentowane przez dwa dni na wielu wystawach w Skierniewicach, także człowiek potrzebuje do wzrostu odpowiedniego środowiska, pokarmu, światła i odżywek… Dlatego zarówno w papierowym wydaniu „Gościa Łowickiego”, jak i na specjalnej podstronie (lowicz.gosc.pl, gdzie wystarczy kliknąć w baner „Rośnij z Gościem”) pojawiło się wiele artykułów mających pomóc piąć się ku górze.
Przewodnikami i patronami akcji są święci, których atrybutami są rośliny, owoce i zboża. Wymalowani na obrazach w wielu łowickich kościołach, jak choćby święta Dorota, która życie wieczne porównywała do niebiańskiego ogrodu. Pojawienie się małego dziecka w środku zimy z koszem soczystych owoców i świeżych kwiatów, za sprawką – ma się rozumieć – św. Doroty, doprowadziło do natychmiastowego nawrócenia jej kata. Już niebawem opowiemy także o błogosławionej Franciszce Siedliskiej, panience z dobrego domu w Żdżarach, którą w jej rodzinnych stronach nazywają świętą sąsiadką. Do dziś – mimo że od jej śmierci minęło już ponad 100 lat – z drzewa, które rosło w jej ogrodzie, mieszkańcy zrywają słodkie jabłka.
Jak przystało na diecezję, w której dawne tradycje są mocno pielęgnowane, wyjaśnimy wiele zwyczajów, które tu nadal się sprawdzają. Będzie się można dowiedzieć o ziemniakach, które… przepowiadają urodzaj i o kapuście „maciejówce”.
Myśląc o warzywach, owocach, kwiatach, nie tylko zaglądamy do kuchni świętych i na ich podwórka. W ramach akcji, pamiętając, że „w zdrowym ciele zdrowy duch”, prezentujemy sprawdzone przepisy kulinarne naszych Czytelników. Niektóre z nich przez naszych dziennikarzy, którzy – jak wiadomo – z niejednego pieca chleb jedli, zostały już wypróbowane i uzyskały miano niebiańskich potraw.
Po dobrym posiłku dobrze jest wybrać się choć na mały spacer. Z nami można obejrzeć wirtualnie najpiękniejsze ogrody i parki znajdujące się na terenie diecezji. Pewnie nikt nie wie, że w parku w Nieborowie spokojnie rośnie sobie najmniejsza kwiatowa roślina świata!
Podczas skierniewickiego Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw będzie można zwiedzić pałac, będący dziś siedzibą Instytutu Ogrodnictwa. Zanim stał się królestwem przyrodników i hodowców, należał kiedyś do prymasów
Polski, potem do carów. Bywali tu także cesarze i prezydenci. Przez lata pałac był świadkiem wyjątkowych wydarzeń, spotkań, a nawet… cudownych widzeń. Wybierając się na spacer po pałacu, warto ze sobą zabrać choć jedno z dzieł prymasa Ignacego Krasickiego. Nigdzie bowiem nie czyta się tak dobrze tekstów, jak w miejscach, w których powstawały…
Zapraszając do udziału w naszej akcji, a także w 36. SŚKOiW, nie zapomnieliśmy o działkowcach. Niektórzy z nich podzielili się już z nami swoją pasją ogrodniczą. Na naszej stronie internetowej ruszył też konkurs na najpiękniejszą fotografię: kwiatka, krzewu, drzewa. Dla zwycięzców przewidzieliśmy nagrody, którymi będą rośliny doniczkowe, ogrodowe, a także albumy i gadżety "Gościa Niedzielnego". Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 6 października.
Zanim uda się sfotografować roślinę, już dziś można zapoznać się z kandydatkami, które w tym roku postanowiły wystartować w innym konkursie. Od 18 lat podczas święta organizowany jest konkurs piękności „Kwiat Skierniewic”. Bo… od zawsze, czyli od pierwszego konkursu Miss Polski, było wiadomo, że najpiękniejsze dziewczyny mieszkają właśnie tutaj. Stąd bowiem pochodziła pierwsza laureatka tego konkursu, którą w 1925 roku została Halina Dunin-Łabędzka.
Nasza akcja dopiero się rozkręca. Wszystkich, którzy lubią warzywa, owoce i kwiaty, zapraszamy do nas. Razem zrobimy niejedną sałatkę, bigos czy służącą zdrowotności nalewkę. Już niebawem zdradzimy także, jaką odmianą jabłka mogłaby skusić Ewa prof. Franciszka Adamieckiego, obecnego dyrektora Instytutu Ogrodnictwa.
Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw szybko się skończy. My jednak zostaniemy na długo w obecności nie tylko świętych „owocowo-kwiatowych”, ale będziemy się starać przygotowywać duchowo naszych Czytelników do każdego święta roku liturgicznego, a także do wszystkich uroczystości lokalnego Kościoła łowickiego. Zapraszamy gorąco: rośnijcie z nami!
Zobacz też: Rośnij z Gościem!
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).