30 września poznamy datę kanonizacji papieża

30 września papież Franciszek oraz konsystorz kardynałów rozstrzygną o terminie kanonizacji Jana Pawła II; możliwa jest data 24 listopada lub wiosenna, po Wielkanocy - ujawnił w piątek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Jak mówił kardynał po powrocie z dni młodzieży w Rio de Janeiro, początkowo planowano na 8 grudnia wspólną kanonizację dwóch papieży związanych z Soborem Watykańskim II - błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II.

Kard. Nycz przyznał, że polscy hierarchowie zwrócili się do papieża Franciszka z prośbą o przeniesienie terminu kanonizacji na termin niewypadający zimą, gdy dzień jest krótki i kiedy pielgrzymi mieliby łatwiej z dojazdem do Watykanu. Według kard. Nycza papież Franciszek życzliwie odniósł się do tej prośby, a decyzja zapadnie najpewniej 30 września, na zaplanowanym konsystorzu kardynałów. Zaznaczył, że polscy biskupi nigdy nie prosili o rozłączanie obu kanonizacji papieży związanych z Soborem Watykańskim II.

Kard. Nycz powiedział też, że w planowanych na lipiec 2016 r. w Polsce Światowych Dniach Młodzieży "będą partycypować wszystkie polskie diecezje", które zapewne przyjmą pielgrzymów przynajmniej na początkowy fragment. "Trudno przyjąć milion pielgrzymów w 700-tysięcznym mieście, jakim jest Kraków" - dodał.

Metropolita warszawski przypomniał także, że zaproszenia papieża do Polski przez Episkopat i prezydenta związane było z 1050 rocznicą chrztu Polski. "Trudno wyobrazić sobie, żeby nie było Poznania i Gniezna w tej pielgrzymce, ale wyrażam taką pokorną nadzieję, że papież Franciszek nie opuści także naszej Warszawy" - zaznaczył.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stefciu
  02.08.2013 12:19
  Podczas swojej wizyty w 2016 papież powinien odwiedzić nastepujące miasta w Polsce 1.Warszawę-jako stolicę i poświęcić tam świątynię Opatrzności 2.Częstochowę-jako duchową stolicę Polski 3.Kraków-Światowe Dni Młodzieży 4.Gniezno-pierwszą stolicę Polski w 1050 rocznicę chrztu 5.Poznań-miejsce,gdzie swoją siedzibę miał pierwszy chrześcijański władca-Mieszko 6.Wadowice-miejsce urodzin Wielkiego Papieża 7.Gdańsk-miejsce narodzin Solidarności 8.Toruń-miasto,gdzie powstało tyle dzieł katolickich i poświęcenie kościoła Tertio Millenium budowanego przez ks.Rydzyka 9.Lublin-Katolicki Uniwersytet Lubelski 10.Wrocław-z uwagi na ponad 1000-letnią diecezję w tym mieście 11,12.Bydgoszcz i Świdnicę,gdyż te diecezje jako chyba jedyne w Polsce nie gościły jeszcze papieża 13.Przemyśl-z uwagi na fakt udanej tam koegzystencji katolików,greko-katolików i prawosławnych.
 • nirs
  02.08.2013 12:19
  Po kanonizacji nastanie wielkie Nic, które odsłoni bezsens pośpiechu.

 • hutnik12
  02.08.2013 12:28
  Dnia 1 maja 2011 Jan Paweł II został beatyfikowany jako kandydat na świętego w Kościele katolickim. Jaki Kościół tacy i jego święci. Jednym z głównych zarzutów, który obciąża pontyfikat Karola Wojtyły Jan Paweł II, to zatajanie pedofilstwa duchownych, księży, biskupów i zakonnic. Jan Paweł 2 oraz długoletni szef Kongregacji Nauki i Wiary, kard. Joseph Ratzinger, dzisiejszy Benedykt XVI wymagali bezwzględnego respektowania postanowień dwóch dokumentów.Pierwszy z dokumentów pedofilskich, to tajna instrukcja autorstwa kard. Alfreda Ottavianiego "Instructio De Modo Procedendi In Causis Sollicitationis", podpisana w 1962 roku przez propedofilskiego papieża Jana XXIII, zakazująca ujawniania przypadków pedofilii pod groźbą klątwy katolickiej czarnej magii dla ujawniających i nakazującą skłanianie ofiar do milczenia też pod groźbą klątwy (źródłem przecieku poza Kościół katolicki jest katolicki ksiądz Thomas Doyle, który treść opracowania wraz z wytycznymi ujawnił w 2003 roku). Jan Paweł 2 bezwzględnie wymagał od swoich podwładnych respektowania tego pedofilskiego aktu. Okres pontyfikatu Jana Pawła 2, to seria zatajania pedofilstwa duchownych. Ten problem był jedną z głównych przyczyn tego, że społeczeństwa takich krajów jak Francja, Hiszpania czy Irlandia wyraźnie odeszły od religii katolickiej. We Francji skala zjawiska jest taka, że na pedofila mówi się zwyczajowo "proboszcz".Drugi dokument - "Crimen sollicitationis", także wydany w 1962 roku. W myśl litery opracowania należy niezwłocznie otoczyć opieką księdza, oskarżonego o seksualne wykorzystywanie małoletniego i przenoszenie go z parafii do parafii. Skandal seksualny musi być opanowany i pójść w zapomnienie, a ofiary i ich rodziny należy zastraszyć. Buntownicy i osoby, które do niego doprowadziły, zneutralizowani i ukarani. Skutkiem tego, zaszczuta rodzina ofiary musi opuścić miejscowość, w której mieszka, albowiem za sprawą agitacji z ambony, jest ona przedmiotem ostracyzmu ze strony wspólnoty lokalnej Kościoła katolickiego.
  Jan Paweł II z domu Karol Wojtyła nie reagował stanowczo, przez długi czas, wobec skandali pedofilskich w amerykańskim Kościele katolickim. Już 1985 roku biskupi amerykańscy po przeprowadzeniu badań, na użytek wewnętrzny Kościoła katolickiego, zorientowali się, że problem pedofilii duchownych i zakonnic jest poważny. Wydali w tej sprawie dokument " Iść w świetle". Tymczasem papież Jan Paweł II przyjął bardziej zdecydowane stanowisko wobec tego problemu dopiero po 2000 roku, kiedy to opinia publiczna spowodowała, że w Stanach Zjednoczonych wzięła górę opcja zera tolerancji dla księży pedofilów. Należy głęboko ubolewać, że Jan Paweł II krytycznie odniósł się do propozycji biskupów amerykańskich, którzy chcieli zawieszać duchownych w pełnionych funkcjach w przypadku wysunięcia w stosunku do nich oskarżeń o pedofilię.
 • Polonus
  02.08.2013 13:00
  Data 24 listopada jest dla Polaków fatalna.Przecież w końcu listopada dni są bardzo krótkie.Jazda samochodem przez Alpy(gdzie może już padac śnieg),do bezpiecznych nie będzie należała.A ponadto w listopadzie nie jest możliwe nocowanie "pod chmurką" nawet w Rzymie.Gdyby papież wyznaczył datę beatyfikacji na 24 listopada to powinniśmy zbojkotować wyjazd do Rzymu i dać w ten sposób papieżowi "żółtą kartkę" za taki termin nidobry dla Polaków.Co innego koniec kwietnia.Jest to bardzo dobry termin z uwagi na długość dnia i odpowiednią pogodę w Rzymie(ani za zimno,ani za ciepło).
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9