Biskup polowy WP Józef Guzdek zaapelował do kapelanów ordynariatu polowego, aby 1 sierpnia, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odezwały się dzwony kościołów wojskowych w stolicy.
"Pragnę zachęcić do refleksji nad wydarzeniami sprzed 69 lat, które ukazały głębię miłości do Ojczyzny naszych Rodaków, zdolność do poświęcenia w obronie jej niepodległości i niezależności, męstwo i heroizm mieszkańców Warszawy. Niech będzie ona okazją do postawienia sobie pytania o nasze zaangażowanie na rzecz dobra wspólnego" - napisał bp Guzdek.
Ordynariusz wojskowy polecił, aby 1 sierpnia o godz. 17.00 zabrzmiały dzwony w katedrze polowej i kościołach garnizonowych na Bemowie, Wesołej i Rembertowie oraz w Legionowie, a podczas Mszy św. tego dnia zostały dodane wezwania za poległych powstańców i mieszkańców Warszawy.
Ponadto bp Guzdek zachęcił kapelanów i wiernych diecezji wojskowej, aby pamięć o ofiarach walczącej Warszawy uczcili udziałem w nabożeństwach i Mszach św. Mieszkańców Warszawy zaprosił do udziału w uroczystościach pod pomnikiem Bohaterów Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich. Uroczystości rozpoczną się które 31 lipca o godz. 18.00 Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem abp. Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Po Mszy nastąpi odczytanie Apelu Pamięci, ceremonia złożenia kwiatów oraz koncert „Sierpniowa melodia”.
W rocznicę powstania o godz. 17.00 , w godzinę „W” pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, oddany zostanie hołd powstańcom.
W niedzielę 4 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego o godzinie 18 odprawiona zostanie Msza św. w intencji mieszkańców Warszawy, harcerzy oraz wszystkich ofiar Powstania Warszawskiego.
Jak poinformował dyrektor Muzeum Powstania, Jan Ołdakowski w dniach od 22 lipca do 4 sierpnia w godz. 10.00-18.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie działało Centrum Informacyjne obchodów 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Honorowy patronat nad obchodami Powstania Warszawskiego objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).