Franciszek wyznaczy datę kanonizacji

Papież Franciszek osobiście zadecyduje o dacie kanonizacji Jana Pawła II - dowiedziała się PAP ze źródeł watykańskich. Twierdzą one, że najbardziej prawdopodobną datą jest niedziela 8 grudnia, uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

We wtorek komisja kardynałów i biskupów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zaaprobowała w głosowaniu cud wybrany do kanonizacji polskiego papieża - podała włoska agencja prasowa ANSA. Pojawiła się też hipoteza, że Jan Paweł II może zostać kanonizowany razem z papieżem Janem XXIII.

Komisja kardynałów i biskupów z watykańskiej kongregacji, jako trzecie gremium po lekarzach i teologach, przyjęła w głosowaniu dokumentację dotyczącą uzdrowienia niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia. Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o kobietę z Kostaryki, która została uzdrowiona z ciężkiego uszkodzenia mózgu.

Po głosowaniu w komisji kardynałów i biskupów prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato uda się w najbliższych dniach na audiencję do papieża Franciszka, by zreferować mu przebieg prac procesu kanonizacyjnego. Ostateczna decyzja o uznaniu cudu i zgodzie na kanonizację należy do papieża. To on również ma osobiście wyznaczyć jej datę. Być może zostanie ona ogłoszona wkrótce.

Watykanista dziennika "La Stampa" i portalu Vatican Insider Andrea Tornielli poinformował o zupełnie nieoczekiwanym zwrocie w sprawie kanonizacji Jana Pawła II. Według jego źródeł papież Polak zostanie wyniesiony na ołtarze razem z Janem XXIII, który zmarł 50 lat temu. Został on beatyfikowany przez Jana Pawła II w 2000 roku. Tornielli twierdzi, że kardynałowie i biskupi z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych otrzymali także pełną dokumentację cudu, przypisywanego wstawiennictwu Dobrego Papieża, który zwołał w 1962 roku Sobór Watykański II. W 50. rocznicę tego historycznego wydarzenia Benedykt XVI zainaugurował Rok Wiary, który zakończy się 24 listopada.

Z kolei watykanistka dziennika "Il Messaggero" Franca Giansoldati podała, że najbardziej prawdopodobnym terminem kanonizacji Jana Pawła II jest niedziela 8 grudnia, uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. We Włoszech jest to wielkie święto. Ten termin stanowiłby nawiązanie do specjalnej czci, jaką polski papież otaczał Matkę Bożą. Wyrazem tej czci było jego motto Totus Tuus.

Wcześniej rozważano termin październikowy, lecz został on zapewne wykluczony; jak się przypuszcza z powodów organizacyjnych. Uznano, że jest za mało czasu na przygotowanie tak wielkiego wydarzenia w życiu Kościoła, ale także Rzymu.

Z nieoficjalnych informacji, jakie PAP otrzymała ze źródeł kościelnych, wynika, że datę 8 grudnia zaproponowali sami kardynałowie.

Informacji o uznaniu cudu nie podały media watykańskie, gdyż cała procedura procesu kanonizacyjnego objęta jest tajemnicą.

«« | « | 1 | » | »»
 • gut
  02.07.2013 19:56

  [ Bł. Matka Teresa ] : >>> Świętość nie jest przywilejem, zarezerwowanym dla wąskiej garstki wybranych, ale jest obowiązkiem każdego chrześcijanina. Moim i twoim <<< Według światopoglądu św. Pawła nic na ziemi nie jest bardziej święte od świątyni Boga. W krótkim fragmencie Listu do Kolosan św. Paweł rozróżnia świętych na ziemi - (którym jest każdy chrześcijanin z racji chrztu) - {Kol 1,2} od <<< świętych w światłości >>> {Kol 1,12} - list do Hebrajczyków (12,1) mówi, że ci drudzy są <<< mnóstwem świadków >>> dookoła tych pierwszych. <<< Świętych światłości >>> otaczamy czcią. Dla Pierwotnego Kościoła '''święci pańscy''' nigdy nie byli zmarli czy nieobecni czego dowodem są '''pielgrzymki''', '''pozostałości archeologiczne''', i kalendarz Kościoła Katolickiego, w którym każdy dzień poświęcony jest jakiemuś <<< świętemu ze światłości. >>>

 • Kuba
  02.07.2013 20:40
  Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nie może wypaść w niedzielę. Tabela Pierwszeństwa Dni Liturgicznych na to nie pozwala, gdyż Niedziele Adwentu mają pierwszeństwo nad uroczystościami.
 • Mariusz
  02.07.2013 23:12
  Chcialbym sie dowiedziec kto w serwisie informacyjnym podaje tytuly dla informacji.
  W katolickim serwisie, moim zdaniem, powinien widniec tytul: Papiez Franciszek wyznaczy ....
  (Przepraszam za brak polskich liter - pisze z zagranicy)

  Szczesc Boze
 • katolik
  03.07.2013 19:53
  Decyzja Pana Boga się nie liczy???
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8