To kolejny krok będący konsekwencją naszego posłuszeństwa Panu Jezusowi - tak o przygotowywanej deklaracji z okazji 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej powiedział abp Józef Michalik.
Treść dokumentu przygotowywanego wspólnie przez Kościół katolicki w Polsce i Kościół grekokatolicki na Ukrainie jest jednym z głównych tematów rozpoczętego dziś w Wieliczce zebrania plenarnego KEP. Deklaracja zostanie podpisana 28 czerwca w Warszawie.
Wspólna Deklaracja - ogłaszana niemal w przededniu rocznicy zbrodni wołyńskiej - zawiera jednoznaczne potępienie „czystek etnicznych” dokonanych na Polakach w 1943 r. Padają w niej także słowa przeprosin ze strony zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Deklaracja ta stanowi kolejny etap procesu pojednania polsko-ukraińskiego zainicjowanego 25 lat temu przez Kościół katolicki w Polsce i Ukraiński Kościół Greckokatolicki. Jego ostatnim etapem był wspólny list obu Kościołów z 2005 r., w którym przytoczone została słynna formuła: „Przepraszamy i prosimy o przebaczenie”
Musimy patrzeć perspektywicznie, naprzód - podkreślił abp Michalik tuż przed rozpoczęciem obrad. "Nie ma przebaczenia tam, gdzie nie ma równie głębokiej świadomości bólu, przestępstwa, dramatu, który się dokonał. Im głębiej zaglądamy w ten dramat, tym większą rolę ma przebaczenie" - dodał przewodniczący Episkopatu.
"To kolejny krok będący konsekwencją naszego posłuszeństwa Panu Jezusowi, który polecił, żeby kierować się braterstwem, przebaczeniem i wzajemną życzliwością a nie etyką Hammurabiego, czyli zasadą: oko za oko, ząb za ząb" - powiedział KAI metropolita przemyski.
Uroczyste podpisanie Wspólnej Deklaracji Kościołów katolickiego w Polsce i Kościoła grekokatolickiego na Ukrainie nastąpi w przededniu 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej, 28 czerwca w Warszawie. Dokument podpiszą: Arcybiskup Większy Kijowsko-Halicki Światosław Szewczuka z Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp Józef Michalik, metropolita przemyski obrządku łacińskiego i przewodniczący KEP Polski oraz abp Mieczysław Mokrzycki, metropolia lwowski obrządku łacińskiego i przewodniczący Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy.
Podpisanie Deklaracji i towarzysząca temu konferencja prasowa odbędą się w piątek 28 czerwca o godz. 10.30 w sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie przy Skwerze Kard. Stefana Wyszyńskiego 6.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.